Na Slovensku začala liberalizácia trhu s energiami už pred vyše pätnástimi rokmi. Liberalizácia v energetike priniesla okrem iného aj možnosť vyberať si z plejády dodávateľov energií. Dovtedy boli odberatelia historicky pridelení dodávateľovi podľa regiónu, kde žili či podnikali.
Konzervatívni Slováci
Slovenskí odberatelia však aj v energetike dokazujú, že sú národ konzervatívny. Meniť svojho dodávateľa veľmi nechcú, zostávajú verní tradičným veľkým dodávateľom elektriny či plynu, ako sú ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika či Slovenský plynárenský priemysel. Alternatívnym dodávateľom energií sa tak doteraz nepodarilo ovládnuť významnú časť trhu s dodávkami energií.
Zelená energia znižuje veľkoobchodné ceny elektriny, tie do roku 2030 klesnú o polovicu v tejto krajine
V minulom roku vymenilo svojho dodávateľa elektriny či plynu najmenej odberateľov v celej histórii sledovania tejto štatistiky. Na posúdenie úrovne liberalizácie trhu s elektrinou sa používa percentuálny koeficient, tzv. switching, ktorý vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa elektriny k celkovému počtu odberných miest v sledovanom roku. Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v minulom roku bol switching pri odbere elektriny a plynu pod úrovňou jedného percenta.
Najväčší dodávatelia
Pri elektrine zmenilo dodávateľa zhruba 26 tisíc odberných miest, pri plyne niečo vyše 11 tisíc. Len pre porovnanie, pred troma rokmi zmenilo svojho dodávateľa ešte necelých 150 tisíc odberných miest pri elektrine a 73 tisíc pri plyne. Už v roku 2022 dosiahol switching hodnoty len niečo vyše jedného percenta. Koncom desiatych a začiatkom dvadsiatych rokov tohto storočia sa switching pohyboval od 3 do 5 %.
Patríme medzi najplynofikovanejšie krajiny. Niektoré obce sa však k plynu už tak ľahko nedostanú
Nie je prekvapením, že najväčšími dodávateľmi energií na slovenskom trhu zostávajú tradiční dodávatelia. V dodávke elektriny majú stále najväčší podiel traja tradiční dodávatelia – ZSE Energia, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika. ZSE Energia mala podľa údajov regulačného úradu 28-percentný trhový podiel, Stredoslovenská energetika 22-percentný podiel a Východoslovenská energetika 13-percentný podiel.
Prvý alternatívny podnik
Za tradičnými dodávateľmi elektriny nasleduje prvý takzvaný alternatívny dodávateľ elektriny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) s trhovým podielom 9 %. SPP dlhé roky kraľuje na trhu s dodávkami zemného plynu. Štátny podnik vlani ovládal 64 % trhu s dodávkami plynu.
Nepodľahnime módnemu trendu! Na rozvoj OZE na Slovensku sa musíme pozerať s chladnou hlavou, odkazuje šéf regulačného úradu
Ďaleko za ním nasledujú MET Slovakia s 9-percentným podielom, Východoslovenská energetika (do 30.6. 2022 firma innogy) s 8-percentným podielom a ZSE Energia s takmer 5-percentným trhovým podielom. Stredoslovenská energetika ovládla vyše 2-percentný trhový podiel s dodávkami plynu.