Cena 385 amerických dolárov za tisíc kubických metrov plynu z Ruska je férová, uviedol európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger pred najnovším kolom rozhovorov medzi Kyjevom a Moskvou.
V rokovaniach o vyriešení plynovej krízy medzi Ruskom a Ukrajinou existuje 50-percentná šanca na dohodu. Pred stretnutím predstaviteľov oboch krajín v Bruseli to vyhlásil európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. Rokovania sprostredkované Európskou komisiou (EK) minulý týždeň stroskotali, keď Ukrajina neposkytla Rusku záruky platieb vopred za budúce dodávky plynu. „Potrebujeme finančné zdroje na platby vopred za nové dodávky plynu,“ povedal Oettinger pre televíznu stanicu ZDF. Na poskytnutie finančnej pomoci, ktorá by Kyjevu zabezpečila zdroje na platby za dodávky plynu, vyzval minulý týždeň Európsku úniu a USA ruský prezident Vladimir Putin.
Stopli dodávky plynu
Rusko v júni stoplo Ukrajine dodávky plynu, keď sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu a uhradení dlhu Kyjeva za odobratý plyn. Ten podľa ruskej spoločnosti Gazprom predstavuje vyše 5 mld. USD. EK po konzultáciách s Ruskom Ukrajine navrhla, aby v prechodnom období počas zimných mesiacov súhlasila s cenou 385 USD za tisíc kubických metrov plynu. Eurokomisár Oettinger v stredu zopakoval, že túto cenu považuje za „férovú“.
Problémom cena
Vlani Moskva znížila Kyjevu cenu za plyn na 268,50 USD za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou. Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene.