Nemecký gigant sa chce na slovenskom trhu ďalej zameriavať len na predaj energií a distribúciu elektriny.
Predaj majoritného podielu Slovenských elektrární vrcholí. Talianska spoločnosť Enel, ktorá predáva 66-percentný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny, by chcela mať do 9. mája jasné, kto všetko sa o akcie uchádza. Do hry o kúpu Slovenských elektrární, ktorú sa štát ako 34-percentný akcionár elektrární snaží zrušiť respektíve zdržať, jedna veľká európska energetická skupina vstupovať nebude. Ide o nemeckú firmu RWE, ktorá Talianom svoju ponuku poslať neplánuje.
Nechcú výrobu
Ako pre portál vEnergetike.sk uviedla šéfka sekcie stratégie a plánovania celej skupiny RWE Susanne Rompel, záujmy spoločnosti na slovenskom trhu s elektrinou či plynu sa netýkajú výroby. „Neplánujeme sa uchádzať o Slovenské elektrárne. Chceme sa sústrediť hlavne na distribúciu elektriny a predaj energií,“ povedala Rompel.
Odísť neplánujú
V ostatných rokoch opustili slovenské energetické spoločnosti viacerí zahraniční investori, ktorí v nich získali podiely vďaka privatizácii, ktorá sa uskutočnila začiatkom tohto milénia. Aj nemecká skupina RWE vtedy získala 49-percentný podiel vo Východoslovenskej energetike, ktorá sa okrem iného zaoberala, respektíve zaoberá, predajom a distribúciou elektriny. Neskôr svoj biznis rozšírila aj o predaj plynu a dodnes patrí medzi dvoch najväčších dodávateľov tejto komodity. Spoločnosť RWE neplánuje zo Slovenska odísť. Naopak, chce na našom trhu rásť. „Slovensko je pre nás kľúčovým trhom. Máte vcelku stabilné regulačné prostredie a kvalitnú pracovnú silu. Nemáme dôvod odísť,“ konštatovala Rumpel.
O elektrárne zatiaľ štyria
O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.