Rusko odmietlo výzvy na úplnú demilitarizáciu oblasti v okolí Záporožžskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny.
Obavy o bezpečnosť
„Ich realizácia spôsobí, že elektráreň bude ešte viac zraniteľná,“ povedal novinárom zástupca riaditeľa informačného a tlačového oddelenia ruského rezortu zahraničia Ivan Nečajev. Informuje o tom portál bbc.com.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Výzvy na demilitarizáciu okolia elektrárne, ktorá je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe, prichádzajú v čase rastúcich obáv o jej bezpečnosť, keďže ukrajinská a ruská strana sa navzájom obviňujú z bombardovania oblasti. Elektráreň, ktorá je pod kontrolou ruských síl od marca, prevádzkuje ukrajinský personál.
Výzva smerom k OSN
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyjadril znepokojenie po štvrtkovom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom vo Ľvive.
Odborníci z MAAE žiadajú o prístup do Záporožskej jadrovej elektrárne, podľa Kulebu sú na návštevu pripravení
„Akékoľvek potenciálne poškodenie Zaporižžskej elektrárne by bolo samovraždou,“ upozornil Guterres. Ukrajinský prezident vyzval OSN, aby zabezpečila demilitarizáciu jadrovej elektrárne.
Riziko ďalšieho Černobyľa
Generálny tajomník OSN dodal, že „tento objekt sa nesmie používať ako súčasť nijakej vojenskej operácie“. Turecký prezident vyjadril rovnaké obavy a novinárom povedal, že sa bojí rizika „ďalšieho Černobyľa“.
V Záporožskej jadrovej elektrárni ukladá ruská armáda míny, úroveň radiácie je normálna
Napriek obavám je však táto elektráreň podstatne bezpečnejšia ako černobyľská. Reaktor je v stavbe z betónu zosilneného oceľou, ktorá dokáže „odolať extrémnym vonkajším udalostiam, spôsobeným prírodou alebo ľuďmi, napríklad nárazu lietadla alebo explózii“, uviedli experti v marci pre BBC.