Ropovod vo východnej Afrike porušuje princípy bankovníctva, tvrdí správa mimovládnej organizácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Kontroverzný ropovod, ktorý by mal spojiť ropné polia v ugandskom národnom parku s prístavom v Tanzánii, porušuje globálne environmentálne smernice pre banky.

O pozemky príde až 120-tisíc ľudí

V utorok to vo svojej správe uviedla ugandská mimovládna organizácia Africa Institute for Energy Governance.

V súvislosti s plánovaným ropovodom s dĺžkou 1443 kilometrov, za ktorým stojí francúzsky gigant TotalEnergies a čínska spoločnosť China National Offshore Oil Corporation, sa objavili obvinenia týkajúce sa porušovania ľudských práv a ohrozovania životného prostredia. Pre ropovod údajne príde o pozemky až 120-tisíc ľudí.

Spomenutá mimovládna organizácia tvrdí, že pri dennom vyťaženom množstve 230-tisíc barelov ropy sa vyprodukuje ročne až 34 miliónov ton oxidu uhličitého.

Ropné vrty v národnom parku

Z projektu už vycúvalo najmenej 20 bánk a osem poisťovní, mnohé pod tlakom environmentálnych skupín. Banky majú zakázané financovať projekty, ktoré nie sú v súlade s environmentálnymi smernicami.

Ropné vrty by sa mali nachádzať v Národnom parku Murchison Falls v západnej časti Ugandy. V tejto oblasti, ktorou preteká rieka Níl, žije množstvo zvierat ako hrochy, volavky, žirafy a antilopy. Potrubie by malo viesť cez viacero rezervácií, pričom niektoré sa nachádzajú pozdĺž Viktóriinho jazera, ktoré je zdrojom sladkej vody pre 40 miliónov ľudí.

„Ropná škvrna môže byť katastrofou pre milióny ľudí spoliehajúcich sa na jazero,“ varovala medzinárodná environmentálna organizácia 350.org. Spoločnosť TotalEnergies uviedla, že najmodernejší dizajn potrubia zaistí bezpečnosť na desaťročia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Africa Institute for Energy GovernanceTotalEnergies