Koncepcia ochrany odberateľov pred energetickou chudobou nevyrieši aktuálnu energetickú krízu.
Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris, koncepcia energetickej chudoby ani nemá riešiť aktuálnu energetickú krízu, na to majú slúžiť mimoriadne opatrenia, ktoré sa teraz pripravujú.
„Koncepcia by mala vytvoriť trvalo udržateľný systém do budúcnosti, ktorý bude súčasťou štátnej politiky. Nemá priniesť okamžité riešenie a odpoveď na terajší krízový stav, ktorému čelí celá Európa,“ povedal Juris.
Verejné pripomienkovanie
Proces prípravy návrhu koncepcie ochrany odberateľov spĺňajúcich kritériá energetickej chudoby vstupuje do ďalšej kľúčovej fázy. ÚRSO otvoril proces verejného pripomienkovania návrhu dokumentu.
Viac o téme: Energetická kríza
Zapojiť sa môže široká spotrebiteľská a odborná verejnosť, subjekty pôsobiace v sieťových odvetviach, orgány štátnej a verejnej správy ako i ďalší relevantní aktéri. K návrhu koncepčného dokumentu sa môže verejnosť vyjadriť do 2. decembra tohto roku.
Aj špeciálne tarify či zrušenie podomového predaja. ÚRSO navrhuje množstvo opatrení v boji s energetickou chudobou
Úrad plánuje následne po zapracovaní relevantných pripomienok a po finálnom prekonzultovaní s ministerstvami financií, hospodárstva a práce, sociálnych vecí a rodiny predložiť materiál vláde SR. Chce to stihnúť ešte do konca jesene tohto roka.
Množstvo opatrení
ÚRSO možno zavedie špeciálne tarify za energie a vodu, zruší podomový predaj energií či zakáže prerušenie dodávok energií.
Podnikatelia môžu získať finančnú podporu na inovácie v energetike, projekt by mal pomôcť prekonať súčasnú krízu
Ide o tri z množstva opatrení, ktoré regulačný úrad navrhuje v boji s energetickou chudobou. Úrad v koncepcii navrhuje úpravu legislatívy, aby mohol implementovať sedem opatrení na ochranu domácností ohrozených energetickou chudobou.
Ako ušetriť na energiách aj bez veľkých investícií? (poradňa)
Okrem troch vyššie spomínaných by regulačný úrad rád optimalizoval dodávkové a sieťové tarify, zaviedol bezplatné splátkové kalendáre a energetické poradenstvo, stanovil by strop pre uplatňovanie doplnkových cenníkových služieb a vypracoval pravidlá umožňujúce všetkým domácnostiam, teda aj tým, ktoré nie sú v priamom zmluvnom vzťahu s dodávateľom, prihlásiť sa k regulácii.
Daňové zvýhodnenie
Ostatným štátnym úradom navrhuje ÚRSO napríklad zavedenie daňového zvýhodnenia energeticky chudobných domácností.
„Dôležitými nástrojmi podpory domácností ohrozených energetickou chudobou môžu byť finančné príspevky,“ podotkol regulátor, ktorý plánuje podporovať v boji s energetickou chudobou aj využívanie systémov kreditného odberu elektriny.
Pilotný projekt už spustili na východe Slovenska. Riešenie je postavené na technológii inteligentného meracieho systému (IMS) a prepája viacero aktérov, vrátane zapojenia samospráv. IMS dokáže manažovať predplatenie elektriny a pri vyčerpaní kreditu „vypnúť“ elektromer, pokým sa kredit neobnoví.