Ako ušetriť na energiách aj bez veľkých investícií? (poradňa)

Spotrebiče
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

O drahých energiách počúvame každý deň. Asi ťažko môžeme očakávať v najbližšom období znižovanie cien energií. Práve naopak. Ak nechceme platiť z rodinných rozpočtov na energie dramaticky viac, nezostáva nám nič iné, ako energiami šetriť.

Rôzne spôsoby šetrenia

Ako uviedol jeden z najväčších dodávateľov energií, spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE), možnosti a spôsoby šetrenia na energiách sú rôzne. Iný potenciál úspor má 40-ročný nerekonštruovaný rodinný dom a iný moderná nízkoenergetická novostavba.

Iné možnosti šetrenia má domácnosť, ktorá elektrinu používa aj na ohrev vody či vykurovanie, a úplne iné byt v paneláku, ktorý má teplo a teplú vodu zo systému centrálneho zásobovania a elektrinu využíva len na prevádzku bežných spotrebičov.

Umývačka riadu je podstatne energeticky efektívnejšia ako ručné umývanie riadu. Aj umývačka sa však dá prevádzkovať s rôznou mierou energetickej efektívnosti.

„Nie všetky prístupy k úsporám sú teda použiteľné pre všetky kategórie spotrebiteľov elektrickej energie,“ dodala spoločnosť, podľa ktorej platí, že každý spotrebiteľ si smerovanie svojej cesty k úsporám musí určiť sám, podľa možností svojej domácnosti.

Dôležité je poznanie spotreby elektriny

Dôležitým predpokladom je podľa SSE poznanie svojej spotreby elektrickej energie. A to nielen sumárne spotrebované množstvo elektriny za rok, ale napríklad aj po častiach.

Je dobré vedieť koľko elektriny minieme na kúrenie, na prípravu teplej vody, svietenie, varenie. Je dobré vedieť spotrebu elektriny v čase. Ktoré mesiace sú energeticky najnáročnejšie, ako sa vyvíja spotreba počas týždňa či počas dňa.

Šetrenie bez veľkých investícií

Investovať do zateplenia, výmeny okien či nových energeticky úsporných spotrebičov je v dnešnej neistej dobe nepochybne správne rozhodnutie.

Čo však v prípade, ak napätý rozpočet nedovoľuje žiadne investície ani nákupy nových spotrebičov?

V tom prípade prichádzajú na rad opatrenia, ktoré vás z finančného hľadiska nestoja nič, investíciou však musí byť ochota meniť vlastné správanie a zvyky.

Ako na umývačku riadu

Umývačka riadu je podstatne energeticky efektívnejšia ako ručné umývanie riadu. Aj umývačka sa však dá prevádzkovať s rôznou mierou energetickej efektívnosti.

Je dobré vedieť koľko elektriny minieme na kúrenie, na prípravu teplej vody, svietenie, varenie. Je dobré vedieť spotrebu elektriny v čase. Ktoré mesiace sú energeticky najnáročnejšie, ako sa vyvíja spotreba počas týždňa či počas dňa.

„Najmenej elektriny minú programy s označením EKO, najviac energie sa spotrebuje pri intenzívnych umývacích programoch, ktoré ohrievajú vodu aj na viac ako 70 °C. Aby ste sa vyhli nutnosti používať intenzívne programy, snažte sa vkladať do umývačky riad čiastočne zbavený nečistoty. Takto ‚predčistený‘ riad sa potom dobre umyje aj pri nižšej teplote, s menším množstvom vody a čistiaceho prostriedku a navyše sa zbytočne nezanáša ani odpadové potrubie umývačky,“ radia energetici zo SSE, podľa ktorých je tiež dôležité umývačku pred spustením kompletne naplniť.

„Použitie programu s polovičnou náplňou rozhodne neznamená, že ušetríte polovicu spotreby elektriny!,“ upozornila SSE.

Úspora energií pri varení a pečení

S každým otvorením dvierok rúry z nej unikne asi 20 percent naakumulovaného tepla. Vás síce „ovalí“ tepelná vlna, ale teplota v rúre okamžite prudko klesne.

Kým sa rúra opätovne nahreje na požadovaných napríklad 180 °C, je to ďalších niekoľko minút vysokého výkonu vášho spotrebiča navyše.

„Oplatí sa mať teda čisté sklo a prípravu pečenej pochúťky čo najviac pozorovať zvonku,“ uviedla SSE.

Mikrovlnná rúra skvelý pomocník s vysokou spotrebou

Mikrovlnnú rúru by sme mali používať na ohratie iba jednej porcie jedla. Ak potrebujete zohriať jedlo pre viac osôb, alebo viac druhov pokrmov, využite radšej sporák.

Najhoršie je podľa energetikov používať mikrovlnku na rozmrazovanie potravín. „Tomu sa pritom dá jednoducho predísť, a to včasným vybratím potravín z mrazničky a ich pozvoľným rozmrazením buď pri izbovej teplote, alebo v chladničke,“ podotkli energetici.

Pozor na sušičku bielizne

Sušička bielizne je výborný pomocník, vďaka ktorému sú obľúbené kusy oblečenia po opratí rýchlejšie opäť k dispozícii, zvyčajne ich netreba ani žehliť a z domácností mohli zmiznúť nevzhľadné sušiace stojany na bielizeň.

Za tento komfort však platíme zvýšenou spotrebou elektriny. Za zváženie preto stojí, či sa neoplatí návrat k prirodzenému sušeniu bielizne na ramienku či vešiaku. Vlhké oblečenie sa sušením na ramienku vystrie, takže náročného žehlenia sa obávať netreba. Navyše sa počas sušenia vlhkosť z opratej bielizne prirodzene odparuje do priestoru a zvyšuje sa vlhkosť vzduchu, čo je najmä v panelákových bytoch žiaduce aj zo zdravotného hľadiska.

„Mimochodom, práve chýbajúca vlhkosť ovzdušia je dôvodom, prečo svoje domácnosti často zbytočne prekurujeme. Ak je vlhkosť vzduchu primeraná, pocitovo nám pre tepelnú pohodu stačí o dva stupne nižšia teplota ako pri suchom vzduchu,“ konštatovali energetici zo SSE.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika