Projekt Zelená domácnostiam má nové podmienky podpory. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SEIA) už aktualizovala podmienky podpory, čo je ďalší krok pri príprave druhej fázy projektu Zelená domácnostiam.
Domácnosti si môžu nechať malý obnoviteľných zdroj energií (OZE) nainštalovať od 30. októbra 2023. O poukážky bude možné žiadať po spustení informačného systému, v prvom štvrťroku 2024.
Novinky a spresnenia podpory
Zmeny neovplyvňujú osvedčený mechanizmus podpory ani výšku príspevku na inštalovaný kilowatt výkonu. Ako informovala hovorkyňa SIEA Zuzana Valentová, viaceré úpravy súvisia so zosúladením podmienok pomoci s európskymi environmentálnymi kritériami. Napríklad pri fotovoltických systémoch, ktorých súčasťou sú akumulátory, bude nutné predkladať ich technický list.
Náklady na teplo sa väčšine domácností v tomto roku nezvýšia, ale ceny zatiaľ neklesli pod zastropované
Pri fotovoltických paneloch, ktoré sú umiestnené mimo budov, bude tiež potrebné preveriť, či inštalácie nezaberajú poľnohospodársky pozemok.
Zimná vykurovacia sezóna vrcholí. Ako sa vyvíjajú trhové ceny elektriny a plynu?
„Novinky a spresnenia sa týkajú predovšetkým spôsobu výpočtu oprávneného príspevku pre bytové domy, ktoré budú môcť po prvý raz získať poukážky aj na tepelné čerpadlá a fotovoltické systémy,“ dodala Valentová.
Výška oprávneného príspevku
Výška podpory je podobne ako v minulosti naviazaná na inštalovaný výkon, pričom maximálny podporovaný výkon závisí od počtu bytov. Pre určenie výšky oprávneného príspevku bude naďalej rozhodujúci energetický audit, ktorý vždy bol pre bytové domy povinnou prílohou žiadosti o poukážku.
Kvalita ovzdušia sa v zime výrazne zhoršila. Na vine sú domácnosti, ktoré používajú na vykurovanie pevné palivá
„Dôraz je kladený na požiadavku, aby bol v energetickom audite uvedený odporúčaný výkon zariadenia so zohľadnením potenciálu úspor, teda na stav, ako keby boli úsporné opatrenia vykonané,“ doplnila Valentová.
Ministerstvo pokračuje s energodotáciami. Koho sa týkajú?
Predovšetkým s fotovoltickými inštaláciami súvisí nová zásadná podmienka, že odporúčaný výkon má byť navrhnutý tak, aby sa minimálne 80 % vyrobenej energie spotrebovalo v bytovom dome.
Nový národný projekt Zelená domácnostiam je financovaný prostredníctvom Programu Slovensko. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 miliónov eur z európskych a národných zdrojov.