Do zákona sa zavádzajú definície nových pojmov súvisiacich s elektromobilitou.
Poslanci Národnej rady SR definitívne schválili návrh novely zákona o energetike. Zmeny v novele reflektujú najmä dodatočné požiadavky Európskej komisie týkajúce sa transpozície tretieho energetického balíčka. „Návrh zákona okrem iného komplexne upravuje stav núdze v elektroenergetike, predchádzanie stavu núdze, skúšku stavu núdze, súvisiace práva a povinnosti účastníkov trhu s elektrinou, spôsob vyhlasovania a oznamovania stavu núdze a obmedzujúcich opatrení,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).
Elektromobilita
Do zákona sa taktiež zavádzajú definície nových pojmov súvisiacich s elektromobilitou. Slovenská legislatíva tak už bude zahŕňať pojmy elektrické vozidlo či nabíjacia stanica. Podľa novely by napríklad prevádzkovateľ nabíjacej stanice nemal byť považovaný za podnikateľa v energetike, čím mu odpadne veľa administratívnych povinností.
Zmeny v základnom energetickom zákone sa dotknú aj podnikateľov plánujúcich podnikať v distribúcii plynu. Ministerstvo navrhlo úpravu podmienok pre vydávanie povolenia na distribúciu plynu. „Žiadateľ o vydanie povolenia na distribúciu plynu je povinný po novom preukázať aj osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia, a to aj vtedy, ak bude prevádzkovať novú distribučnú sieť vybudovanú ako rozšírenie existujúcej distribučnej siete iného prevádzkovateľa,“ spresnilo ministerstvo.
Menej povinností pre odberateľov
Novela zákona by mala odbremeniť od povinností odberateľa energií. „Odberateľ elektriny alebo odberateľ plynu môže splnomocniť na právne úkony smerujúce k zmene dodávateľa elektriny alebo dodávateľa plynu písomným plnomocenstvom nového dodávateľa elektriny alebo nového dodávateľa plynu,“ uviedol rezort hospodárstva.
V súčasnosti, keď je zmluva o združenej dodávke elektriny a plynu dohodnutá pre obdobie končiace v iný deň ako zmluva o distribúcii plynu pre pôvodného dodávateľa, prevádzkovateľ distribučnej sústavy alebo siete nepovolí zmenu dodávateľa. „Navrhované znenie umožní väčšiu flexibilitu procesu zmeny dodávateľa, z ktorej bude mať výhody vo forme zlepšenia produktov najmä odberateľ,“ konštatovalo ministerstvo.
Opozičný návrh
Opozícia sa snažila presadiť v novele zákona o energetike skrátenie podpory ťažby domáceho uhlia, prostredníctvom ktorého sa musí v tepelnej elektrárni v Novákoch vyrábať elektrina. Poslanci za stranu SaS Karol Galek, Jana Kiššová a Anna Zemanová navrhovali, aby sa platnosť všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorý v súčasnosti hovorí o podpore ťažby do konca roka 2030, skrátila do konca roka 2023. Opozičný návrh však plénum nepodporilo.
Samotný minister hospodárstva Peter Žiga na pondelňajšom stretnutí s novinármi pripustil, že zo strany opozície nešlo o zlý návrh, avšak pred skrátením času podpory ťažby uhlia na Slovensku musia byť podľa neho vyriešené viaceré dôležité otázky. V prvom rade musí byť vyriešená jasná podpora pre región hornej Nitry zo strany Európskej únie a musia sa vybudovať nové elektrické prenosové siete.