Priemerná štvorčlenná rodina na Slovensku ročne spotrebuje približne 15 500 kilowatthodín energií. Za rok tak zaplatí za energie zhruba 1 500 eur. Prinášame zopár rád, ako ušetriť vo svojej domácnosti na spotrebe energií.
Európska komisia si prednedávnom nechala vypracovať prieskum, ktorý jej mal dať odpovede na otázky, ako sú jednotliví obyvatelia Európskej únie ochotní znižovať energetickú náročnosť. Slováci v tomto prieskume dopadli výborne. Úspory na energiách považujeme za jednu zo svojich priorít. Slováci sú napríklad veľmi ochotní kúpiť si nový úspornejší spotrebič, len aby znížili svoju energetickú náročnosť. A to nielen preto, aby ušetrili nejaký ten groš, ale aj aby znižovali znečisťovanie životného prostredia. Na otázku, či v predchádzajúcich dvoch rokoch nahradili svoje spotrebiče za úspornejšie zo všetkých opýtaných Európanov, kladne odpovedalo 54 %. Spomedzi Slovákov dalo súhlasnú odpoveď až 81 % respondentov. Zvýšený záujem o úspory energie Slováci prejavili aj pri vykurovaní. Na otázku, či nahradili v posledných dvoch rokoch vykurovací systém v domácnosti odpovedalo kladne 42 % opýtaných Slovákov, zo všetkých Európanov to bolo len 27 %. V najnovšej Poradni vám prinášame rady, ako ušetriť vo svojej domácnosti na spotrebe energií.
Najväčším žrútom peňazí je teplo
Priemerná štvorčlenná rodina na Slovensku ročne spotrebuje približne 15 500 kilowatthodín energií. Za rok tak zaplatí za energie zhruba 1 500 eur. Z toho elektrina spotrebovaná v domácnosti, ktorá sa nepoužíva na vykurovanie alebo ohrev vody, tvorí tretinu z celkových nákladov na energie. Najviac tak slovenské domácnosti zaplatia za kúrenie a ohrev teplej vody. Aj keď Slovenská inovačná energetická agentúra (SIEA) upozorňuje, že rozdiel medzi platbami za teplo a za elektrinu spotrebovanú prostredníctvom elektrických spotrebičov sa z roka na rok znižuje.
„Dôvodov je niekoľko. Nové alebo po rekonštrukcii zateplené domy majú podstatne nižšie tepelné straty, ale spotreba pôvodných domácich spotrebičov sa nemení. Navyše rastie vybavenosť domácností novými alebo výkonnejšími zariadeniami. Kým v minulosti si rodiny vystačili s televízorom, práčkou, žehličkou, chladničkou či vysávačom, v súčasnosti si svoj život nevieme predstaviť bez množstva ďalšej elektroniky a techniky ako počítača, tlačiarne, skenera, DVD prehrávača, sušičky a v niektorých prípadoch aj klimatizácie,“ dodáva energetická agentúra vo svojej publikácii s tým, že doslova preplnená novými elektrickými spotrebičmi je predovšetkým kuchyňa.
Rady ako usporiť na energiách pri chladničkách a mrazničkách
Teoretická spotreba:
Údaje o spotrebe uvedené na štítku sú namerané pri referenčných podmienkach, a to pri stabilnej teplote v miestnosti nepresahujúcej 20 °C, optimálnom naplnení 3/4 objemu a bez otvárania dverí.
Správne umiestnenie:
Chladničku treba umiestniť na chladné miesto. Rozhodne by nemala stáť v blízkosti sporáka alebo vykurovacieho telesa. Čím vyššia je teplota okolia, tým vyššia je spotreba energie na to, aby sa vo vnútri udržala požadovaná teplota.
Vetracie otvory:
Pri vstavaných chladničkách dohliadnite na to, aby skrinka obsahovala vetracie otvory a bolo v nej dosť miesta na cirkuláciu vzduchu. Minimálna rezerva je 2 cm po bokoch a 5 cm vzadu.
Zbytočne neotvárajte:
Každé otvorenie dverí znamená výmenu chladného vzduchu v chladničke za teplý z miestnosti a nutnosť jeho následného ochladenia. Zvýšenie počtu otváraní chladničky má výrazný vplyv na celkovú spotrebu elektriny. Potraviny do chladničky alebo mrazničky ukladajte prehľadne, aby nebolo nutné dvere na dlhší čas otvárať.
Teplé a horúce potraviny do chladničky nepatria:
Nechajte ich najskôr vychladnúť. V zime využite napríklad balkón.
Odstraňujte námrazu:
Ak nemáte chladničku a mrazničku s automatickým odmrazovaním, pravidelne odstraňujte námrazu z výparníka. Námraza výparník tepelne izoluje a znižuje chladiaci výkon. Na dosiahnutie požadovanej teploty musí kompresor pracovať dlhšie, takže spotrebuje viac elektriny. Aby ste obmedzili tvorbu námrazy, vkladajte vlhké potraviny do chladničky i mrazničky v uzavretých obaloch alebo nádobách.
Utierajte prach:
Chladič na zadnej strane spotrebiča pravidelne aspoň raz za pol roka očistite od prachu. Optimálna cirkulácia vzduchu obtekajúceho chladič je nevyhnutná na zabezpečenie odoberania tepla z chladiacej náplne a má podstatný vplyv na prevádzkové náklady. Ak je chladiaca mriežka chladiča pokrytá vrstvou prachu, spotreba chladničky sa môže podstatne zvýšiť.
Zdroj: SIEA
Priemerná mesačná spotreba elektriny pri štvorčlennej rodine v dome dosahuje približne 250 kilowatthodín. Najviac nás stojí prevádzka elektroniky. Televízory, počítače a podobné výdobytky modernej doby „zožerú“ skoro tretinu z celkových nákladov za spotrebovanú elektrinu. Nasleduje varenie, osvetlenie, chladenie a mrazenie potravín, pranie, umývanie riadu, chladenie a ohrievanie vzduchu a až na chvoste je napríklad také žehlenie. „Samozrejme, podiel jednotlivých spotrebičov na celkovej spotrebe elektriny v domácnosti do veľkej miery závisí od počtu členov, ich veku a užívateľských návykov. V priebehu roka sa intenzita využívania konkrétnych spotrebičov mení,“ upozorňuje SIEA.
Pri chladení a mrazení potravín sa dá ušetriť veľa
Aj keď chladničky a mrazničky nemajú príliš veľký elektrický príkon musia elektrinu odoberať bez prestávky. Na spotrebe elektriny sa tak podieľajú významnou mierou. Začať šetriť môžeme už pri samotnej kúpe chladničky či mrazničky. „Treba zvoliť správny typ, ktorý svojím objemom vyhovuje potrebám domácnosti. Príliš veľké a kapacitne nevyužité spotrebiče spôsobujú zbytočné energetické straty,“ myslí si energetická agentúra, podľa ktorej jednému členovi domácnosti by mal postačovať chladiaci priestor v objeme 60 litrov.
Chladničky a mrazničky treba kupovať aj podľa ich prevádzkových nákladov. Tie nájdete na energetických štítkoch, ktoré musia tieto výrobky obsahovať. Ak vymeníte desaťročnú kombinovanú chladničku za novú z triedy A++, môžete ušetriť až 50 % spotrebovanej energie. „Ak ju bude spotrebiteľ správne používať, investícia sa mu môže vrátiť aj do ôsmich rokov,“ dodáva SIEA.
Dnešné moderné chladničky majú pre jednotlivé druhy potravín odporúčané zóny s optimálnou teplotou. V prípade chladničky bez zonácie pre normálnu prevádzku postačuje teplota +5 °C. „Zníženie vnútornej teploty o 2 °C znamená zvýšenie spotreby elektriny asi o 15 %. Odporúčame preto kontrolovať vnútornú teplotu teplomerom,“ uviedla agentúra, podľa ktorej optimálna teplota v mrazničke je -18 °C.
Pozor si treba dať aj pri varení a pečení
Ušetriť nemalé prostriedky môže spotrebiteľom najmä správny výber spotrebiča. Energeticky náročné sú sklokeramické varné dosky, ktoré sú v ostatnom období moderné, keďže v novostavbách sú väčšinou jedinou alternatívou spotrebiča na varenie. Ich celkový elektrický príkon môže byť až 7,5 kilowattov. Ak si už musíte vybrať do svojho obydlia na varenie sklokeramickú dosku výhodnejšia je indukčná, ktorá oproti doske s infražiaričmi, prenáša energiu striedavým magnetickým poľom priamo do materiálu hrnca, kde sa mení na teplo. Na trhu sú v súčasnosti nové verzie infračervených a indukčných varných dosiek, ktoré oproti tým starším dokážu znížiť spotrebu elektriny na prípravu rovnakého množstva jedla o 30 až 50 %. „Aj vďaka rozšírenej plynofikácii sú však stále favoritmi moderných slovenských kuchýň plynové varné dosky. Ich výhodou je rýchly ohrev, ľahká regulácia, okamžité zníženie teploty, ale predovšetkým podstatne nižšia cena plynu oproti elektrine,“ dodáva SIEA.
Spotrebitelia môžu veľa ušetriť aj keď dodržujú správne návyky pri varení a pečení. „Štyrikrát menej energie spotrebujete pri varení s pokrievkou,“ upozorňuje agentúra. Pokrievka by mala dobre priliehať k nádobe. Až o 40 % môžu predlžovať dobu varenia, a tým zvyšovať spotrebu elektriny hrnce s nerovným alebo klenutým dnom. Na varenie tak treba používať nádoby s celou plochou priliehajúcou k ohrevnej ploche. Priemer dna hrnca má zodpovedať priemeru varnej zóny alebo platne. Príliš veľké alebo malé hrnce predlžujú dobu varenia. „Napríklad, ak má hrniec len o 3 cm menší priemer, ako je priemer varnej platne, môže uniknúť do okolia až tretina energie,“ uviedla energetická agentúra.
Rady ako usporiť na energiách pri varení a pečení
Využite viac stupňov:
Ak má elektrický sporák viacstupňovú reguláciu, využívajte ju. Pri zapnutí platne zvoľte najvyšší stupeň. Krátko po dosiahnutí potrebnej teploty prepnite na nižší stupeň. Proces prípravy pokrmov sa tým nepreruší, ale usporíte energiu.
Zužitkujte zbytkové teplo:
Hospodárne variť znamená aj to, že približne 5 – 10 minút pred dovarením prepnete regulátor na nižší stupeň, prípadne ho úplne vypnete. Využijete tak zbytkové teplo varnej zóny. Dbajte na vhodný hrniec a primerané množstvo vody: Malé porcie varené vo veľkom hrnci potrebujú zbytočne veľa energie. Platí to aj vtedy, ak použijete na varenie príliš veľa vody. Až 50 % energie a 70 % času pri varení ušetrí tlakový hrniec.
Pozor na odsávač pár:
Pri varení bez pokrievok sa môže plytvanie podstatne zvýšiť, ak používate odsávač pár. Pri varení na plyne je dôležité dodržať minimálnu odporúčanú výšku odsávača. Ak je odsávanie príliš intenzívne, môže strhávať plameň a viac tepla odchádza preč.
Pečte viac vecí naraz:
Ak v elektrickej rúre pečiete iba kúsok mäsa alebo malý koláč, miniete zbytočne veľa energie. Zvážte, či je možné piecť niekoľko pokrmov naraz. V praxi sa veľmi osvedčili teplovzdušné rúry, v ktorých môžete piecť súčasne vo viacerých vrstvách. Na opečenie niekoľkých kúskov chleba je rozhodne vhodnejší hriankovač ako veľká rúra.
Nepredhrievajte pridlho:
Zdrojom veľkých strát je aj zbytočne dlhé vyhrievanie rúry pred pečením. Ak to nevyžaduje druh cesta, nezapínajte rúru príliš skoro. Moderné rúry sú vybavené termostatom. Nastavte ho na potrebnú teplotu a pokrm vložte do rúry okamžite po dosiahnutí požadovanej teploty.
Udržujte čistotu:
Pravidelne čistite vnútorný priestor rúry. Znečistené plochy vedú teplo horšie.
Zdroj: SIEA
Práčku nájdeme asi v každej domácnosti. Ide pritom o jeden z najnáročnejších spotrebičov. Slováci by mali kupovať automatické práčky s výhodným ekonomickým programom. Moderné práčky spotrebujú pri 5 kg bielizne približne 50 l vody a 1 kilowatthodinu energie. „Vhodný objem práčky zvážte podľa počtu členov rodiny. Pri starších modeloch spotrebu elektriny neovplyvňoval fakt, či je úplne alebo len čiastočne naplnená. Preto je najvýhodnejšie tieto práčky naplniť doplna. Niektoré novšie práčky už čiastočne prispôsobujú spotrebu vody skutočnej hmotnosti náplne, čo ovplyvňuje aj spotrebu elektriny,“ dodala agentúra.
Aby domáci pomocníci boli pomocníkmi
Domácnosti môžu ušetriť napríklad aj pri žehlení, či pri používaní umývačky riadu a rýchlovarnej kanvici. Pri žehlení by mali gazdinky čo najmenej používať naparovanie. Dosiahnuť to môžu tak, že nechajú bielizeň len presušiť a nie úplne vysušiť. Môže sa tak ušetriť až 40 % energie. Pri používaní žehličky treba dbať aj na nastavenie správnej teploty na termostate. Ak žehličku dlho nepoužívame treba ju vypnúť. Umývačka riadu nám môže ušetriť 20 až 35 eur, a to ak ju používame denne. Ručným umývaním riadu totiž pretečie až päťkrát viac vody. „Uvedená úspora platí pre najnovšie zariadenia v bytoch, ktoré sú zásobované teplou vodou z centrálnych rozvodov pri priemernej cene za vodné a stočné 2,80 € za meter kubický vody,“ upozorňuje energetická agentúra.
Umývačky, samozrejme, potrebujú pre svoju prevádzku elektrickú energiu, ale náklady na jej spotrebu sa vyrovnajú tým, koľko pritom ušetríte vody a predovšetkým vášho času. Rýchlovarné kanvice aj vďaka rýchlosti ohrevu ponúkajú úspornejší spôsob zohrievania vody ako plynové či elektrické varné dosky. Aj s rýchlovarnou kanvicou sa však môže mrhať energiou. „Ak si dvakrát denne zohrejete 1 l vody a využijete z neho iba 0,5 l, tak ročne „vylejete“ do výlevky 365 l teplej vody. Za zbytočne spotrebovanú elektrinu tak zaplatíte 6,8 eur,“ upozorňuje SIEA.
Vymeniť staré za nové
Aj pri výpočtovej technike platí, že ak chceme ušetriť, tak by sme mali vymeniť starú za novú. Napríklad pri výmene starého monitora od počítača za LCD monitor sa ušetrí až 70 % energie. Pri kúpe počítača treba zvážiť, na čo sa bude využívať a podľa toho vhodne zvoliť jeho pracovný výkon. Príkon zdroja sa odvíja predovšetkým od náročnosti vybavenia, najmä od procesora a grafickej karty. Dôležitá je tiež kapacita pamäte RAM. „Ak je dostatočne veľká, procesor nemusí tak často využívať harddisk a energie sa minie menej,“ dodáva SIEA. Spotreba notebooku je výrazne nižšia ako pri bežnom počítači.
Rady ako usporiť na energiách pri praní
Znížte teplotu vody pri praní:
O spotrebe elektriny automatickej práčky rozhoduje predovšetkým ohrev vody v hlavnej fáze pracieho cyklu. Obmedzenie teploty pracej vody je najúčinnejšou cestou k dosiahnutiu úspor energie. Znížením teploty z 90 °C na 60 °C ušetríte okolo 25 % energie. Úspory pri znížení teploty na 40 °C sú ešte výraznejšie.
Dôležitá je aj voľba pracích prostriedkov:
Ak používate také, ktoré vyperú oblečenie aj pri nižšej teplote, ich prípadne vyššia cena sa vám čiastočne vráti v úspore energie.
Predpieranie by nemalo byť samozrejmé pri každom praní:
Je energeticky náročné. Používajte ho len v prípade veľmi znečistených odevov.
Zdroj: SIEA
Pozor si treba dávať aj na takzvaný Stand-by režim, čiže pohotovostný režim. Spotrebiče aj vtedy spotrebúvajú elektrinu. Aj keď vlastne nepracujú. „Odber elektriny pri zariadeniach v pohotovostnom režime je nepretržitý. Ak by sme brali do úvahy ročnú spotrebu bežných domácich spotrebičov v celodennom pohotovostnom režime mohli by sme dôjsť k hodnote 500 až 700 kilowatthodín, čo pri súčasných cenách elektriny určite nie je zanedbateľná hodnota,“ dodáva energetická agentúra, podľa ktorej by sme mali používať inteligentné predlžovacie šnúry (tzv. stand-by killers), ktoré automaticky reagujú na vypnutie televízora diaľkovým ovládačom alebo na vypnutie počítača. Samy odpoja ostatné pridružené spotrebiče, ktoré bez zapnutého televízora nemá zmysel prevádzkovať, ako napríklad DVD prehrávač, set top box a podobne.
Autor pri písaní článku vychádzal z publikácie Slovenskej inovačnej energetickej agentúry s názvom Ako znížiť spotrebu elektriny v domácnosti.