Spolu so spoločnosťou Západoslovenská energetika sme sa pozreli na to, aké výhody či nevýhody by priniesol tento zdroj pre zákazníka, ktorý rozmýšľa o jeho inštalácii vo svojej domácnosti.
Slovenské domácnosti by už v jeseni tohto roku mali mať možnosť požiadať o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií. Slovenská inovačná energetická agentúra (SIEA) v súčasnosti už registruje zariadenia, na ktoré bude pre domácnosti poskytovať podporu. Chýbať medzi nimi by nemali ani zariadenia na fotovoltický ohrev vody. Spolu so spoločnosťou Západoslovenská energetika (ZSE) sme sa pozreli na to, aké výhody či nevýhody by priniesol tento zdroj pre zákazníka, ktorý rozmýšľa o jeho inštalácii vo svojej domácnosti.
Ako funguje fotovoltický ohrev?
Zariadenie zabezpečuje ohrev vody a jej skladovanie na neskoršie použitie počas dňa alebo týždňa. Fotovoltické panely, ktoré vyrábajú jednosmerný prúd prostredníctvom slnka, sú umiestnené na streche. Jednosmerný prúd ďalej napája elektrické ohrievacie teleso v zásobníku vody. V prípade ak slnko nesvieti, dostatočne teplú vodu možno pripraviť pomocným zariadením, ktoré je súčasťou ohrievacieho telesa a je napájané striedavým prúdom z elektrickej siete.
Z čoho sa skladá?
Pri kúpe zariadenia zákazník obdrží samotný špeciálny zásobník teplej vody, fotovoltické panely, konštrukciu na upevnenie panelov na šikmú alebo rovnú strechu, kábel pre fotovoltiku a konektory, ručný DC vypínač, pomocný materiál a prepäťovú ochranu. Seriózna firma by mala pre zákazníka zabezpečiť aj dopravu a samotnú montáž zariadenia. Samozrejmosťou je dnes aj možnosť získať zariadenie na splátky.
Koľko ušetríte?
Po inštalácii zariadenia na fotovoltický ohrev vody by mala domácnosť ušetriť 30 až 50 % nákladov na ohrev teplej úžitkovej vody. „Výška úspor závisí od orientácie panelov a počtu členov domácnosti,“ upozorňuje Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje pre domácnosti zo ZSE. Domácnosti by pri výpočte návratnosti investície do fotovoltického ohrevu vody mali taktiež počítať so životnosťou fotovoltických panelov, ktorá sa pohybuje od 15 do 25 rokov. Výška dotácie, ktorú je možné získať na toto riešenie, je až do 2 500 eur.
Výhody fotovoltického ohrevu vody
Jednou z prvých výhod tohto malého obnoviteľného zdroja je výrazne jednoduchá montáž. Netreba viesť žiadne rúrky, iba káble zo strechy. Oproti iným fotovoltickým technológiám má tento ohrev vody výhodu, že všetka vyrobená elektrina sa spotrebuje v dome, nemusí sa nič dodávať do siete zadarmo. Nie je tak potrebné ani povolenie od distribučnej spoločnosti na pripojenie zdroja do siete, keďže ide de facto o ostrovný systém. V neposlednom rade nainštalovaním fotovoltického ohrevu vody zvýšite hodnotu svojej nehnuteľnosti.
Nevýhody fotovoltických ohrievačov vody
Asi najvýraznejšou nevýhodou tohto systému je potrebná väčšia plocha na streche nehnuteľnosti. V porovnaní so solárnymi kolektormi na ohrev toho istého množstva vody je potrebná 4-5 x väčšia plocha na streche. Treba počítať, že fotovoltický ohrev vody je určený len na ohrev vody. „Energiu zo slnka teda nemožno využiť na prevádzku iných spotrebičov bez inštalácie ďalších elektrických zariadení,“ konštatoval Tomeš.
Potreba šikmej strechy
Podľa Tomeša zo ZSE zariadenia na fotovoltický ohrev vody sú určené troj až päťčlenným domácnostiam využívajúcich na ohrev vody elektrický bojler. Mali by mať aspoň 15 metrov štvorcových šikmej strechy orientovanej na juh, juhozápad alebo juhovýchod. „Z pohľadu návratnosti ide o jedno z najefektívnejších riešení dotovaných v rámci projektu Zelená domácnostiam,“ uzavrel Tomeš.