Mesto prenajalo kotolne a ich technologické zariadenia na dobú neurčitú Popradskej energetickej spoločnosti za 300-tisíc eur ročne.
Mesto Poprad bez tepla za žiadnych okolností neostane. Uistil o tom viceprimátor Igor Wzoš, ktorý reagoval na obavy niektorých popradských poslancov v súvislosti s rozbiehaním novej Popradskej energetickej spoločnosti. Jej založenie schválili ešte v apríli, od nového roka by si prostredníctvom nej malo mesto zabezpečovať energie vo vlastnej réžii, do konca roka je to zatiaľ v rukách spoločnosti Veolia. „Bez tepla za žiadnych okolností žiadna domácnosť neostane. Zákon na to myslí, ak by naozaj aj všetko zlyhalo, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) určí dodávateľa tepla v meste, toho sa netreba báť. Skôr treba pracovať na tom, aby sme 1. januára štartovali s vlastnou spoločnosťou,“ povedal Wzoš.
Prenájom kotolní
Mestskí poslanci schválili prenájom kotolní a ich technologických zariadení pre Popradskú energetickú spoločnosť (PES) na dobu neurčitú. Nájomné bolo stanovené vo výške 300-tisíc eur ročne. Bez tohto kroku by spoločnosť nemohla žiadať o licenciu. „Máme za sebou dôležitý míľnik, a to schválenie nájomnej zmluvy, prostredníctvom ktorej sme prenajali majetok mesta Popradskej energetickej spoločnosti. Posúvame sa do fázy, keď ideme žiadať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o vydanie licencie,“ vysvetlil Wzoš. Postupne sa podľa jeho slov začnú realizovať aj výpovede nájomných zmlúv odberateľov voči Veolii. „Súbežne s tým máme pripravenú zmluvu na dodávku tepla a teplej úžitkovej vody pre všetkých odberateľov vody,“ dodal. Najbližšie týždne tak budú podľa jeho slov veľmi dynamické.
Musia prevziať úlohy
Podľa vedenia mesta išlo v prípade prenájmu kotolní o kľúčové hlasovanie. Spoločnosť bude musieť od 1. januára budúceho roka prevziať úlohy, ktoré mala doteraz spoločnosť Veolia. „Nie je to neskoro, Kežmarok začal tento proces v októbri a od januára mali kúriť pre občanov, a zvládli to,“ uviedla ako príklad poslankyňa Beáta Sichrovská. Podľa Wzoša sa v priebehu augusta vypracujú nové zmluvy s odberateľmi, a do konca septembra by mala byť vykalkulovaná cena tepla. Podľa vedenia mesta by prostredníctvom PES bolo možné ušetriť ročne aj 160-tisíc eur. Poslanec Ondrej Kavka vedenie mesta požiadal, aby na augustovom zasadnutí mestského zastupiteľstva predložilo časový harmonogram, čo všetko musí mesto urobiť a čo všetko sa už v rámci novej spoločnosti urobiť podarilo. Mesto Poprad začiatkom júna vypísalo výberové konanie na konateľa spoločnosti, ukončené bolo 23. júna, jeho meno zatiaľ známe nie je. „Ide o kľúčový bod, nie v tom zmysle, že konateľ bude nosiť kľúče od kotolní, ale nastaví chod tejto spoločnosti, ktorá sa týka 14-tisíc odberateľov tepla,“ poznamenal Kavka. Činnosť a chod spoločnosti by podľa primátora mala sledovať aj dozorná rada zložená z poslancov, vyberať sa budú aj odborníci v tepelnom hospodárstve.
Koniec dvadsaťročnej zmluvy
Spoločnosti Veolia Energia Poprad, a. s., sa 31. decembra tohto roka končí dvadsaťročná nájomná zmluva, mesto tak už s jej službami nepočíta. Teplo pre 14-tisíc popradských domácností chce vyrábať a dodávať vo vlastnej réžii prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorej je stopercentným vlastníkom. Cieľom je podľa vedenia mesta koncepčné riešenie energetiky na území mesta.