Poľskí predstavitelia sa v pondelok vzopreli nariadeniu Súdneho dvora Európskej únie, ktorý nariadil okamžité zastavenie ťažby v lignitovej bani Turów nachádzajúcej sa na hranici s Českom a Nemeckom.
Varšava uviedla, že zatvorenie bane by otriaslo poľským energetickým systémom a spôsobilo prepúšťanie tisícok zamestnancov.
Čechov pripravovali o vodu
Minister rozvoja, práce a technológií Jaroslaw Gowin poznamenal, že Poľsko nezatvorí baňu Turów, ale namiesto toho vyvíja „veľmi intenzívne diplomatické a zákonné úsilie“ s cieľom zabezpečiť nerušenú prevádzku bane a susednej elektrárne, ktorá vyrába asi 7 percent poľskej energie.
Najväčšiu elektráreň v Poľsku zasiahol rozsiahly výpadok, nahodiť späť všetky generátory je obtiažne
Súdny dvor Európskej únie v piatkovom rozsudku nariadil Poľsku okamžité zastavenie ťažby v Turówe. Česká republika podala v marci žalobu o zdržanie sa konania s tým, že táto hnedouhoľná baňa odvádza vodu z obývaných oblastí a má ďalšie negatívne dopady na tamojších obyvateľov.
Česi sa obávali, že plánované rozšírenie ťažby uhlia v Turówe pripraví o vodu obyvateľov obcí na ich strane hranice.
Ťažba musí pokračovať
Poľská štátna energetická skupina PGE, ktorá kontroluje ťažbu hnedého uhlia na juhozápade krajiny, bezprostredne po rozsudku skonštatovala, že ťažba musí pokračovať, aby Poľsko mohlo v súlade s politikou EÚ v oblasti klímy postupne ukončiť ťažbu čierneho uhlia.
Spomenuté čierne uhlie sa podieľa na výrobe 48 percent poľskej energie, kým lignit má pri jej produkcii iba 17-percentné zastúpenie. Asi 25 percent energie v Poľsku pochádza z obnoviteľných zdrojov.