Politikov chcú oboznámiť s novým plynovodom do Vianoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Podľa predbežných prepočtov by projekt nového plynovodu Eastring, ktorý chce stavať slovenská spoločnosť Eustream, mohol stáť asi 750 miliónov eur. Plynovod by začínal v slovenských Veľkých Kapušanoch a ústil by na bulharsko-tureckej hranici.

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, evidentne nezaspal na vavrínoch. V dobe, keď sa viac či menej uvažuje nad výstavbou nových plynovodov, ktoré by Slovensko odstavili od tak výhodného biznisu, akým je preprava plynu, prišiel prevádzkovateľ slovenského plynovodu s vlastným návrhom výstavby nového plynovodu Eastring. Ten by mal spojiť Slovensko s bulharsko-tureckou hranicou. Už čoskoro by sa mali s projektom, ktorý sa prekvapujúco nedostal do nedávno vládou schválenej Energetickej politiky SR, oboznámiť aj naši politici. „Predpokladáme, že do Vianoc projekt predstavíme Ministerstvu hospodárstva SR,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Začiatok vo Veľkých Kapušanoch

Podľa predbežných prepočtov by projekt nového plynovodu Eastring mohol stáť asi 750 miliónov eur. Plynovod by začínal v slovenských Veľkých Kapušanoch, kde spoločnosť Eustream prevádzkuje a vlastní kompresorovú stanicu. Plynovod by ústil na bulharsko-tureckej hranici. Projekt dnes predpokladá, že asi 50 % trasy by šlo v existujúcich plynovodoch a ďalších 50 % by bolo potrebné vybudovať na rumunskom území. „Predpokladáme, že fyzická doba výstavby plynovodu Eastring bude tri roky od finálneho rozhodnutia stavať projekt,“ dodal Chuguryan.

Prípravná fáza

Celý projekt plynovodu Eastring, o ktorom ako prvé informovali Hospodárske noviny, sa zatiaľ nachádza iba v prípravnej fáze. V súčasnosti sa uvažuje, že by bol projekt realizovaný v dvoch fázach. Po dokončení prvej by sa ročne mohlo novým plynovodom prepravovať 10 miliárd metrov kubických plynu. Po dokončení druhej fázy by sa prepravovalo ďalších 10 miliárd kubíkov plynu. Plyn by sa mohol prepravovať v oboch smeroch. Išlo by teda o reverzný plynovod.

Hľadajú partnerov

Spoločnosť Eustream v súčasnosti hľadá pre projekt partnerov. Slovenský prepravca plynu pozval na rokovanie o projekte a na technické diskusie zástupcov spoločností tranzitujúcich plyn z Rumunska a Bulharska. Eustream by privítal, keby sa do projektu zapojili aj ďalší veľkí plynárenskí hráči podnikajúci na trhu v Rumunsku, ako je francúzsky GdF či rakúsky OMV. „Výhoda nového plynovodu by bola možnosť dopravovať plyn na Balkán aj z iných zdrojov ako sú ruské náleziská,“ konštatoval Chuguryan.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream