Aktivisti z Greenpeace Slovensko by peniaze, ktoré Slovensko vynaloží na podporu ťažby a spaľovania hnedého uhlia z hornonitrianskeho regiónu, radšej smerovali do vytvárania pracovných miest napríklad v obnoviteľných zdrojoch.
Dotácie do ťažby a spaľovania uhlia sú zbytočnou a drahou podporou predčasných úmrtí. Tvrdí to organizácia Greenpeace Slovensko v reakcii na stanoviská politických strán k téme podpory ťažby uhlia v hornonitrianskom regióne, ktoré uverejnil portál vEnergetike.sk.
Radšej obnoviteľné zdroje
Koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký tvrdí, že ak vládny Smer-SD hovorí o podpore uhlia ako o „sociálnej podpore“ a nevidí v Hornej Nitre inú, ako uhoľnú budúcnosť, tak nepriamo naznačuje, že tento región žiadnu budúcnosť nemá. „Okolo roku 2030 tu už nebude čo ťažiť. Ak chce Smer Hornej Nitre skutočne pomôcť, mal by sa zamerať na podporu obnoviteľných zdrojov, úspor energie, ekologického poľnohospodárstva alebo nízkouhlíkových technológií,“ dodal Široký.
Efektívnejšie z iných zdrojov
Hnedé uhlie pritom podľa Greenpeace Slovensko momentálne zabezpečuje iba 5 až 8 percent spotreby elektriny v krajine a samotný prevádzkovateľ uhoľnej elektrárne v Novákoch by si vedel elektrinu zabezpečiť efektívnejšie z iných zdrojov. „Občania navyše dotujú 90 miliónmi eur biznis, ktorý spôsobuje okolo 300 predčasných úmrtí ročne, tisíce respiračných ochorení a navyše zhoršuje budúcnosť hornonitrianskeho regiónu,“ uviedol Široký. Za peniaze, ktoré sa na túto ťažbu a spaľovanie hnedého uhlia vynaložia, by bolo možné podľa neho vytvoriť okolo 2 000 pracovných miest v oblasti obnoviteľných zdrojov energie alebo viac ako 2 200 miest v oblasti efektívneho využívania energie.
Za podporu Smer a SNS
Podľa ankety portálu vEnergetike.sk by však nie všetky politické strany ďalšie dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia podporili. Za pokračovanie podpory slovenského baníctva je najsilnejšia politická strana Smer-SD a v súčasnosti mimoparlamentná SNS. Ostatné politické strany, vrátane KDH, SaS, Most-Híd či SKOK, by v prípade úspechu v blížiacich sa parlamentných marcových voľbách dotáciu na výrobu elektriny z domáceho uhlia, ktorú platia vo svojich faktúrach všetci odberatelia elektriny, skôr či neskôr zrušili.