Plyn vystrelil a experti nemajú dobré správy. Pomôžu vyššie ceny obnoviť tranzit cez Ukrajinu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ.
Dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny zemného plynu vystrelili na dvojročné maximum. Aj zásobníky sa vyčerpávajú rýchlejšie ako po minulé roky a Európe hrozí ďalšia energetická kríza.

Plyn v pondelok na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) vyskočil na vyše 58 eur za megawatthodinu, v utorok sa cena pohybovala tesne pod touto hranicou.

Zásobníky plynu sa vyprázdňujú

Ceny plynu tak sú na dvojročnom maxime a dôvodom podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu je nepriaznivé počasie a tiež ukončenie tranzitu plynu cez Ukrajinu od januára.

Vývoj cien plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku).
Vývoj cien plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku). Zdroj: tradingeconomics.com.

Ako upozorňuje agentúra Bloomberg, viac bezveterných dní túto zimu spolu s mierne chladnejším počasím a spomínanou stratou tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, prinútilo krajiny využiť plyn zo zásobníkov, ktoré sú teraz naplnené z menej ako polovice, čo je najnižšia úroveň pre toto ročné obdobie od roku 2022.

Ceny plynu môžu ešte stúpnuť

Analytik Patricio Alvárez z Bloomberg Intelligence uviedol, že rýchlo sa vyčerpávajúce zásoby poukazujú na krehkosť dodávok v Európe.

„Strata väčšiny ruských dodávok počas posledných troch rokov spôsobila, že európske trhy s plynom sa stali náchylnejšími na cenové šoky v reakcii na krátkodobé výpadky, dopyt po LNG v Ázii a zmeny počasia,“ priblížil.

Cenám v ďalších dňoch nebude priať ani súčasná predpoveď počasia pre severozápadnú Európu, ktorá „veští“ mrazivé teploty. „Podľa mesačného výhľadu spoločnosti ICIS sa očakáva, že spotreba plynu v Európe sa tento mesiac zvýši o 17 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom a zima sa ešte ani nekončí,“ píše Bloomberg.

Arne Lohmann Rasmussen, hlavný analytik spoločnosti Global Risk Management, pre spomínanú agentúru uviedol, že v posledných týždňoch je zvýšené riziko, že Európska únia vstúpi do jari s veľmi nízkymi zásobami plynu. Upozornil tiež na to, že v Európskej únii ceny rastú nielen na mesiac dopredu, ale aj na roky 2026 a 2027.

„Obchodníci preto do cien premietli svoje očakávania, že dodávky plynu do EÚ budú naďalej veľmi citlivé na celý rad faktorov,“ píše Kovanda na sieti X.

Dodávky plynu zo Slovenska na Ukrajinu

Plyn podľa Kovandu zdražuje aj hrozba obchodnej vojny medzi EÚ a USA, keďže americký prezident Donald Trump oznámil nové clá na oceľ a hliník. „Z európskych krajín bude najviac zasiahnuté Nemecko, ktoré je jedným z najväčších dodávateľov ocele do USA,“ hovorí hlavný ekonóm Trinity Bank.

Kovanda upozornil, že v dôsledku zastavenia tranzitu cez Ukrajinu, zemný plyn potrebuje aj náš východný sused, ktorý navyšuje dodávky od okolitých krajín a to tiež spôsobuje „napínanie“ cien.

Ako vyplýva z údajov slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, cez Plynovod Vojany-Užhorod sme Ukrajincom poslali vo štvrtok takmer tri milióny metrov kubických plynu, ďalšie dni už vyše 7 miliónov metrov kubických plynu a v súčasnosti už posielame nášmu susedovi takmer 8 miliónov kubíkov plynu denne.

Obnoví sa tranzit plynu cez Ukrajinu?

Spomínaný plynovod, ktorým sme už neraz Ukrajine pomohli, tak znova ožil, keďže sa približne tri roky viac nepoužíval, ako používal. „Čím dlhšie budú ceny plynu vyššie, tým pravdepodobnejší bude návrat k určitému druhu toku ruského plynu cez Ukrajinu,“ myslí si Florence Schmitová, európska energetická strategička holandskej Rabobank.

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) vo videu na sociálnej sieti Facebook uviedol, že jeho vláda problém zastavenia tranzitu plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ stále rieši. „Téme sa intenzívne venujeme, tak na domácej ako aj európskej úrovni, pretože Európa robí zo seba blázna. Ukrajina ju môže poškodiť koľko len chce. Európa však nemôže Ukrajine ani vlások pokriviť,“ konštatoval.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Kovanda