Osem z desiatich Slovákov si myslí, že by sme na Slovensku mali stavať a využívať veterné elektrárne. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý v septembri realizovala pre Slovenskú asociáciu fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
Výstavba veterných elektrární
„Takáto silná spoločenská objednávka na rozvoj výroby elektriny z vetra je signál aj pre novú vládu. Jednou z jej priorít by preto malo byť zjednodušenie a zrýchlenie povoľovania, a teda aj výstavby veterných elektrární,“ uviedol člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko.
Veterná energetika na Slovensku naberá netransparentný a diskriminačný smer, SAPI upozornila na konflikt záujmov
Slovensko podľa SAPI napriek prísľubom z mája tohto roku zo strany vtedajšej vlády o naštartovaní zmien v povoľovaní výstavby veterných elektrární zaostáva za okolitými krajinami.
„To, čo trvá v iných krajinách týždne a mesiace, trvá u nás roky. Týmto tempom tých zameškaných 20 rokov, ktoré ubehli od výstavby prvého a dodnes posledného veterného parku na Slovensku, nedobehneme,“ upozornil Lacko.
Veterné elektrárne na Slovensku
Podľa výsledkov spomínaného prieskumu malo problém s výstavbou veterného parku 18 % respondentov.
„Každý investor sa v dotknutých obciach snaží vysporiadať sa aj s obavami tých, ktorí majú výhrady k projektu. Často však ide o pocitové výhrady, ktoré vyvracia už samotná projektová dokumentácia,“ dodal Lacko
Europoslanci podporili plány na podporu využívania obnoviteľnej energie, zákon urýchli proces schvaľovania nových elektrární
Na Slovensku máme v súčasnosti iba päť veterných elektrární v dvoch lokalitách. Za posledných 19 rokov sa nevybudovala ani jedna veterná elektráreň.
Slovensko pritom už minulý rok malo mať podľa strategických materiálov štátu v prevádzke 100 megawattov (MW) inštalovaného výkonu veterných elektrární, realitou sú 3 megawatty. Členovia SAPI v súčasnosti pripravujú projekty za viac ako 1,4 mld. eur s inštalovaným výkonom viac ako 1 116 megawattov.