Opozícia je vytrvalá. Do parlamentu predložila staronové novely.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galek
Štátny tajomník MH SR Karol Galek. SITA

Prvou novelou chcú zrušiť podporu ťažby domáceho uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny v tepelnej elektrárni, druhou novelou sa budú snažiť zaviesť zverejňovanie všetkých cenových návrhov energetických monopolov.

Slovenská parlamentná opozícia je vytrvalá. Aspoň čo sa týka poslancov, ktorí prekladajú novely energetických zákonov. Poslanci za stranu SaS po februárovom neúspechu v Národnej rade SR znova predložili na nadchádzajúcu októbrovú schôdzu parlamentu dve novely energetických zákonov. Ide o novelu zákona o energetike a novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Prvou novelou chcú liberáli zrušiť podporu ťažby domáceho uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny v tepelnej elektrárni, druhou novelou sa budú snažiť zaviesť zverejňovanie všetkých cenových návrhov energetických monopolov.

Znova uhlie

Novelu zákona o energetike predložili do pléna poslanci za SaS Karol Galek, Jana Kiššová, Anna Zemanová a Renáta Kaščáková. Hlavným cieľom návrhu je vypustenie tých ustanovení zákonov, ktoré oprávňujú Ministerstvo hospodárstva SR uložiť vo všeobecnom hospodárskom záujme výrobcovi elektriny povinnosť zabezpečiť využitie domáceho uhlia pri výrobe elektriny. „Súčasne navrhujeme, aby existujúce rozhodnutia ministerstva vo všeobecnom hospodárskom záujme pri podpore elektriny z domáceho uhlia stratili platnosť najneskôr dňa 31. decembra 2023,“ uviedli poslanci. V súčasnosti platí všeobecný hospodársky záujem pri využívaní uhlia do roku 2030.

Podľa spomínaných poslancov, po schválení ich novela do praxe neprinesie žiadnu komplikáciu v činnostiach regulovaných subjektov ani u koncových spotrebiteľov energií. „Naopak, bude viesť k poklesu koncovej ceny elektriny pre všetky kategórie koncových odberateľov elektriny, keďže v súčasnosti sú náklady podpory elektriny z domáceho uhlia vo výške 115 miliónov eur ročne zohľadňované v koncovej cene elektriny prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému,“ upozornili liberáli.

Väčšia transparentnosť

Poslanci Karol Galek a Jana Kiššová sú podpísaní aj pod novelou zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka tejto novele chcú podľa ich slov odkryť cenové konania na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorými sa stanovujú ceny pre energetické monopoly. „Hlavným cieľom návrhu zákona je zvýšenie transparentnosti a verejnej kontroly cenovej regulácie monopolných činností v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vodnom hospodárstve,“ uviedli poslanci.

Opozičnou novelou zákona by sa mala zaviesť povinnosť pre regulačný úrad zverejňovať na svojej internetovej stránke všetky cenové rozhodnutia pre monopoly podnikajúce v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vo vodnom hospodárstve. „Vo vzťahu k prirodzeným monopolom a ďalším regulovaným subjektom vykonávajúcim činnosti vo všeobecnom hospodárskom záujme sa navrhuje zaviesť povinnosť úradu zverejňovať aj cenové návrhy, ich zmeny a doplnenia, prípadne aj iné podklady, na základe ktorých úrad určil cenu, ak regulovaný subjekt nebol v cenovom konaní kooperatívny,“ vysvetlili poslanci.

Podľa poslancov z SaS súčasná prax ukazuje, že verejnosť nemá dostatočný prístup k informáciám o tvorbe cien prirodzených monopolov podliehajúcich cenovej regulácii, a to napriek tomu, že verejnosť v podobe zákazníkov týchto subjektov objektívne nemá inú možnosť než využívať nimi poskytované tovary a služby. „Nezverejňovanie týchto informácií býva spravidla odôvodňované obchodným tajomstvom, hoci prirodzenému monopolu nehrozí zneužitie informácií označovaných za obchodné tajomstvo v hospodárskej súťaži, respektíve konkurenčnom boji. Obchodné tajomstvo tak slúži výlučne len ako nástroj obmedzovania prístupu verejnosti k informáciám o hospodárení prirodzených monopolov,“ myslia si poslanci.

V návrhu novely zákona taktiež poslanci navrhovali takú úpravu, podľa ktorej nebude porušením alebo ohrozením obchodného tajomstva sprístupnenie informácií, ktoré sa týkajú ekonomicky oprávnených nákladov, ekonomickej efektívnosti a primeraného zisku, vrátane rozsahu investícií započítaných do určenej alebo schválenej ceny pre regulované činnosti vykonávané prirodzenými monopolmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví