Budúcoročné ceny elektriny pre slovenské domácnosti a zraniteľných odberateľov určí až vývoj cien elektriny na európskych trhoch v jari a v lete. Zaujímať nás budú trhové ceny elektriny v druhom a treťom kvartáli tohto roka.
Priemerná cena silovej elektriny
Z nich totiž potom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vypočíta priemernú cenu silovej elektriny (tvorí necelú polovicu z koncovej ceny), ktorú použije pre výpočet koncovej ceny elektriny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov v budúcom roku.
Hrozia Slovákom vysoké ceny energií aj v budúcom roku? ÚRSO nemá dobré správy
„Upravujeme stanovenie referenčného obdobia pre elektrinu na druhý a tretí kvartál roka,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Regulačný úrad ešte v minulom regulačnom období (trvalo od roku 2017 do 2021) vypočítal cenu silovej elektriny, ktorá vstupovala do koncových cien elektriny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov (malé podniky), z trhových cien, ktoré sa obchodovali počas prvých dvoch kvartálov v danom roku.
V auguste lámali rekordy
V minulom roku pre energetickú krízu regulačný úrad zmenil toto referenčné obdobie na koniec leta a začiatok jesene. Chcel tak dosiahnuť nižšiu priemernú cenu silovej elektriny, keďže predpokladal, že v lete sú ceny aj na trhoch pre nižšiu spotrebu o čosi menšie.
Teplári musia vrátiť odberateľom viac ako 100-tisíc eur, účtovali si vyššie ceny
Predpoklady však nevyšli, a v auguste lámali trhové ceny elektriny rekordy. Domácnosti od enormného zdražovania elektriny v tomto roku zachránila dohoda vlády so Slovenskými elektrárňami o dodávke silovej elektriny za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu.
Malým podnikom vláda zastropovala cenu silovej elektriny na úrovni 199 eur za megawatthodinu. Prekročením tejto sumy sa môžu títo zraniteľní odberatelia uchádzať o štátnu dotáciu.