Teplári musia vrátiť odberateľom viac ako 100-tisíc eur, účtovali si vyššie ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radiátor, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Niektoré teplárenské spoločnosti v minulom roku účtovali svojim odberateľom vyššie ceny za dodávky tepla, ako im schválil regulačný úrad. Teraz musia peniaze odberateľom vrátiť.

Kontroly v regulovaných spoločnostiach

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz, úrad uložil regulovaným subjektom vrátiť odberateľom tepla finančné prostriedky, ktoré predstavovali rozdiel medzi uplatnenou cenou a cenou, ktorá mala byť uplatnená podľa platných predpisov v celkovej výške 112 620 eur.

Regulačný úrad vlani vykonal v regulovaných spoločnostiach kontroly. Dvadsaťdva kontrol v subjektoch, ktoré sa zaoberajú výkonom činnosti v elektroenergetike, osem v plynárenstve, 24 v tepelnej energetike a 5 vo vodnom hospodárstve.

Slovakia Energy s najvyššou pokutou

V niektorých subjektoch sa kontrolovalo pri jednej kontrole viac regulovaných činností. Úrad v roku 2022 zistil najviac porušení v oblasti elektroenergetiky, konkrétne 37.

Regulačný úrad v minulom roku uložil celkovo 146 pokút v celkovej výške 353 720 eur. „Najvyššiu pokutu úrad uložil spoločnosti Slovakia Energy, a to vo výške 100-tisíc eur za nevykonávanie regulovanej činnosti v súlade s právoplatným rozhodnutím úradu,“ dodal Igaz.

Regulátor po svojich inšpekciách konštatoval, že niektoré spoločnosti podnikali v rozpore s platnou legislatívou. „Nedodržiavali schválené obchodné podmienky dodávky elektriny a plynu, nedodržiavali určené spôsoby cenovej regulácie a neuskutočňovali dodávky tovaru a služieb v súlade so schválenými alebo určenými cenami,“ uzavrel Igaz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví