V prvom kole vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra slovenským domácnostiam 1453 poukážok na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Najväčší záujem bol o fotovoltické panely určené na výrobu elektriny.
Slovenské domácnosti sa doslova vrhli na príspevky na malé obnoviteľné zdroje energií (OZE). Prvé kolo poskytovania poukážok na kúpu a inštaláciu malých domácich elektrárničiek či teplárničiek trvalo len štyri dni. Druhé kolo plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlásiť v januári budúceho roka.
Vedú fotovoltické panely a solárne kolektory
V prvom kole projektu Zelená domácnostiam bolo k dispozícii 7 % z celkovej vyčlenenej sumy, ktorá dosahuje 45 miliónov eur. Agentúra vydala záujemcom 1453 poukážok na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Pre domácnosti mimo Bratislavského kraja SIEA vydala 1258 poukážok. Mimobratislavské domácnosti mali najväčší záujem o fotovoltické panely určené na výrobu elektriny (tvorili 38 % z celkových vydaných poukážok) a o solárne kolektory na ohrev teplej vody (34 %). Za nimi nasledujú tepelné čerpadlá (20 %), ktoré sú schopné využívať teplo z okolitého prostredia.
Slováci chcú aj kotly na biomasu
V bratislavskom kraji vydala agentúra v prvom kole 195 poukážok. Fotovoltické panely tu majú podstatne väčšie zastúpenie, tvoria takmer polovicu zo všetkých plánovaných inštalácií. Takmer tretina vydaných poukážok je určená na tepelné čerpadlá a 21 % pripadá na solárne kolektory. Po prvom kole by malo byť na celom Slovensku nainštalovaných taktiež 100 kotlov na biomasu.
Pozor na 30-dňovú lehotu
Domácnosti, ktoré prejavili záujem o podporu na malé OZE by už čoskoro mali dostať od SIEA zmluvy s poukážkami. Tie si musia do 30 dní od vystavenia uplatniť u oprávnených zhotoviteľov. „Ak tak neurobia, uvoľnené prostriedky sa presunú do ďalšieho kola, ktoré bude vyhlásené v januári s podstatne väčšou sumou. Najneskôr do mesiaca sa tak ukáže, koľko z domácnosti plánuje poukážky aj skutočne využiť,“ upozornila agentúra. Aby si domácnosti mohli porovnať viaceré ponuky a dôsledne zvážiť, u koho poukážku uplatnia, zverejnila SIEA prehľad záujemcov o zaradenie do zoznamu oprávnených zhotoviteľov, ktorí už doručili všetky potrebné dokumenty pre ich registráciu. V prehľade je zatiaľ uvedených vyše 200 zhotoviteľov.
Chcú vychytať „muchy“
Prvé kolo malo vychytať chyby v nastavenom systéme podpory. „Skúsenosti z rozbehu prvého kola sú pre nás cenné a určite poslúžia zhotoviteľom aj domácnostiam. Zhotovitelia majú teraz šancu rozložiť si vhodnejšie termíny inštalácií k už vydaným poukážkam a zároveň sa môžu pripraviť na podstatne väčší nápor v hlavnej sezóne,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor. Podľa generálnej riaditeľky SIEA Svetlany Gavorovej sa domácnosti potrebujú lepšie zorientovať v reálnych možnostiach, ktoré ponúkajú podporované zariadenia. „Je veľmi dôležité, aby si vybrali spoľahlivého zhotoviteľa a vopred sa z rôznych zdrojov informovali o vhodnom riešení, aby neboli neskôr sklamaní z nenaplnených očakávaní,“ konštatovala Gavorová.
Vládne opatrenie
Podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja si zakomponovala do svojho druhého sociálneho balíčka vláda Roberta Fica. Sám premiér odštartoval prvého decembra tohto roku začatie poskytovania podpory. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.