Nové normy pre energetickú hospodárnosť budov sú zbytočné a zvýšia cenu projektov, vyplýva z prieskumu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Od 1. januára 2021 sú v platnosti prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov. Foto: ilustračné, FreeDigitalPhotos.net

Nové normy pre energetickú hospodárnosť budov zvýšia cenu projektov u 61 percent projektových spoločností. Dostatočne pripravených na zmeny, ktoré normy prinášajú, sa cíti byť 74 percent opýtaných projektových spoločností.

Dve tretiny, presnejšie 69 percent, opýtaných projektantov považujú sprísnenie noriem za prospešné pre životné prostredie. V prípade prospešnosti pre projekt ide o 41 percent. Takmer dve tretiny projektových firiem budú navyše cenu svojich projektov zvyšovať pri zohľadnení nových noriem.

Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva H1/2020 spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research, o ktorej informoval jej riaditeľ Michal Vacek.

Regulačná záťaž

Od 1. januára 2021 sú v platnosti prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov. Čiastočne pripravených na zmeny, ktoré tieto normy prinášajú, sa cíti byť 22 percent firiem, nepripravené sa cítia štyri percentá opýtaných.

Viac ako dve pätiny opýtaných projektantov na sprísnenie nahliada tiež ako na regulačnú záťaž a pätina sa domnieva, že toto sprísnenie je úplne zbytočné.

Riešením môže byť recyklovaný stavebný materiál

Záujem investora o projektovanie energeticky úsporných budov vníma 60 percent opýtaných projektantov. S týmto záujmom sa ale nestretáva zostávajúcich 40 percent opýtaných spoločností.

Kým takmer dve tretiny projektových spoločností budú cenu svojich projektov zvyšovať pri zohľadnení nových noriem (61 percent), tak zostávajúcich 39 percent svoju cenu meniť nebude.

Ako dodal Michal Vacek, viac ako polovica opýtaných projektantov navrhuje vo svojich projektoch využitie recyklovaného stavebného materiálu (53 percent). Zostávajúcich 47 percent túto možnosť nenavrhuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Vacek
Firmy a inštitúcie CEEC Research