Osvedčenie na projekt výstavby prečerpávacej elektrárni dostala od ministerstva hospodárstva spoločnosť Hyco, ktorá vznikla v minulom roku. Na rieke Ipeľ chceli stavať prečerpávaciu elektráreň v tej istej lokalite aj Slovenské elektrárne.
Na Slovensku sa chystá výstavba veľkej vodnej prečerpávacej elektrárne. Plánuje ju postaviť bratislavská akciová spoločnosť Hyco, ktorá podľa údajov obchodného registra vznikla v minulom roku, avšak sa jej už podarilo získať pre svoj projekt od Ministerstva hospodárstva SR (MH) osvedčenie. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať výstavbu energetického zdroja či infraštruktúry.
Výkon ako jadrový blok
Malo by ísť o prečerpávaciu vodnú elektráreň s výkonom 560 megawattov. Investor ju chce postaviť v katastrálnom území Ďubákovo a Ipeľský Potok nad vodnou nádržou Málinec. Niekde v spomínanom území chceli postaviť prečerpávaciu elektráreň Slovenské elektrárne. Občania obce Ďubákovo, ktorá leží v poltárskom okrese, v roku 2000 adresovali slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny list, v ktorom vyjadrili svoj odmietavý postoj k výstavbe veľkej vodnej elektrárne v ich katastrálnom území. Či ide o rovnaký, respektíve podobný projekt sa agentúre SITA nepodarilo zistiť.
Štát elektráreň chce
Isté však je, že s výstavbou veľkej vodnej elektrárne na rieke Ipeľ počíta aj v minulom roku schválená Energetická politika SR. Prečerpávacia vodná elektráreň Ipeľ by bola pre slovenskú energetiku podľa ministerstva hospodárstva prínosom. Táto elektráreň by totiž s týždenným cyklom prečerpávania bola schopná presúvať víkendovú „prebytkovú“ energiu z jadrových elektrární do obdobia špičkového zaťaženia v pracovných dňoch. Pritom by táto vodná elektráreň bola podľa ministerstva optimálnym vyrovnávacím prvkom nárazovej výroby veterných a fotovoltických elektrární.
Investícia za stovky miliónov?
Podľa starej energetickej politiky, platnej do konca vlaňajška, výstavba prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ si mala vyžiadať zhruba 900 miliónov eur a mala mať výkon 600 megawattov. Slovenské elektrárne sa k projektu výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne oficiálne vyjadrili zhruba pred troma rokmi. Podľa ich vtedajších vyjadrení projekt nikdy nezavrhli a analyzovali ho.