Európska únia bude v nasledujúcom období čeliť výzvam a tlakom na úpravy Zelenej dohody. Radovan Ďurana z INESS hovorí, že by sa mala upraviť energetická politika tak, aby viedla k znižovaniu emisií CO2 a zároveň v čo najmenšej miere oslabovala výkonnosť európskej ekonomiky.
Kľúčové výzvy pre poslancov Európskeho parlamentu a novú Európsku komisiu budú nájsť rovnováhu medzi cieľmi v oblasti klímy, konkurencieschopnosťou ekonomiky a energetickou bezpečnosťou a dosiahnuť nákladovo efektívnejší prístup k znižovaniu emisií CO2.
Nástroj geopolitického vydierania pre Moskvu skončil, Pobaltie sa definitívne odpája od ruskej energetickej siete
INESS odporúča, aby sa klimatická politika EÚ sústredila len na znižovanie emisií skleníkových plynov. Ostatné ciele, ako je podiel OZE na konečnej spotrebe energie, sú nadbytočné a zbytočne zvyšujú náklady energetickej transformácie. Legislatíva EÚ by nemala určovať preferované technológie výroby elektriny a poskytovanie nových dotácií na výrobu elektriny z OZE by malo byť podľa Ďuranu zrušené.
Tiež zdôrazňuje potrebu odstrániť byrokratické prekážky pri inštalácii nových zdrojov energie a reformu energetického zdaňovania. Systém obchodovania s emisnými povolenkami EU ETS I by mal byť časom zlúčený s EU ETS II. EÚ sa v nasledujúcich dekádach nezbaví závislosti na fosílnych palivách, preto by komisia mala podľa Ďuranu tlačiť na odstránenie bariér ťažby plynu v EÚ.