Nová energetická politika Európskej únie musí byť efektívna a konkurencieschopná, tvrdí INESS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
únia, EÚ, energie, elektrina, elektrické vedenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska únia bude v nasledujúcom období čeliť výzvam a tlakom na úpravy Zelenej dohody. Radovan Ďurana z INESS hovorí, že by sa mala upraviť energetická politika tak, aby viedla k znižovaniu emisií CO2 a zároveň v čo najmenšej miere oslabovala výkonnosť európskej ekonomiky.

Kľúčové výzvy pre poslancov Európskeho parlamentu a novú Európsku komisiu budú nájsť rovnováhu medzi cieľmi v oblasti klímy, konkurencieschopnosťou ekonomiky a energetickou bezpečnosťou a dosiahnuť nákladovo efektívnejší prístup k znižovaniu emisií CO2.

INESS odporúča, aby sa klimatická politika EÚ sústredila len na znižovanie emisií skleníkových plynov. Ostatné ciele, ako je podiel OZE na konečnej spotrebe energie, sú nadbytočné a zbytočne zvyšujú náklady energetickej transformácie. Legislatíva EÚ by nemala určovať preferované technológie výroby elektriny a poskytovanie nových dotácií na výrobu elektriny z OZE by malo byť podľa Ďuranu zrušené.

Tiež zdôrazňuje potrebu odstrániť byrokratické prekážky pri inštalácii nových zdrojov energie a reformu energetického zdaňovania. Systém obchodovania s emisnými povolenkami EU ETS I by mal byť časom zlúčený s EU ETS II. EÚ sa v nasledujúcich dekádach nezbaví závislosti na fosílnych palivách, preto by komisia mala podľa Ďuranu tlačiť na odstránenie bariér ťažby plynu v EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radovan Ďurana
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEU Európska úniaINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz