Nórska menšinová stredoľavá vláda a dve väčšie opozičné strany uzavreli v utorok dohodu o otvorení Severného ľadového oceánu pre ťažbu nerastných surovín na morskom dne. Udialo sa tak napriek varovaniam environmentálnych skupín, že to ohrozí biodiverzitu zraniteľných ekosystémov v tejto oblasti.
V rozpore s vedeckými odporúčaniami
Nórsko v júni uviedlo, že chce otvoriť časti nórskeho kontinentálneho šelfu pre komerčnú hlbinnú ťažbu v súlade so stratégiou krajiny hľadať nové hospodárske príležitosti a znížiť svoju závislosť od ropy a plynu.
Schválené nórske projekty v oblasti ťažby ropy a zemného plynu majú prispieť k energetickej bezpečnosti Európy
„Je to katastrofa pre more,“ povedal Frode Pleym, vedúci miestnej pobočky organizácie Greenpeace.
Martin Sveinssønn Melvær z nórskej environmentálnej skupiny Bellona uviedol, že je to „úplne v rozpore s vedeckými odporúčaniami“, a domnieva sa, že „otvorenie nerastných surovín na morskom dne je nebezpečným vykoľajením v boji proti klimatickým zmenám“.
Pomoc pri prechode sveta na udržateľnú energiu
Škandinávska krajina, ktorá je jednou z najbohatších krajín sveta vďaka svojim obrovským zásobám ropy a zemného plynu, tvrdí, že na morskom dne nórskeho kontinentálneho šelfu sa nachádzajú významné nerastné zdroje. Podľa nórskych úradov sa tam nachádzajú sulfidy a mangánové kôry obsahujúce kovy a minerály, ktoré sú nevyhnutné na výrobu batérií, veterných turbín, osobných počítačov a mobilných telefónov.
Nórsko vyčlenilo 140 miliónov dolárov na podporu ukrajinskej energetiky, zabezpečí dovoz plynu a elektriny do krajiny
Ak sa preukáže, že ťažba nerastných surovín na morskom dne je rentabilná, a ak sa ťažba môže vykonávať udržateľným spôsobom, môže posilniť hospodárstvo vrátane zamestnanosti v Nórsku a zároveň zabezpečiť dodávky dôležitých kovov pre prechod sveta na udržateľnú energiu, uviedlo v júni ministerstvo pre ropu a energetiku. Plánovaná oblasť sa nachádza juhozápadne od Špicbergov.