Najvýznamnejším zdrojom energie v krajinách Európskej únie (EÚ) sa vlani prvýkrát stali obnoviteľné zdroje. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Martin Haluš. Celkovo 38 percent vlani vyrobenej elektriny v krajinách EÚ pochádzalo z obnoviteľných zdrojov.
Fosílne palivá vyprodukovali 37 percent elektriny a jadro štvrtinu. Oproti roku 2019 sa podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov zvýšil o štyri percentá.
Vodné elektrárne majú čo dobiehať
Od roku 2015 klesla priemerná uhlíková intenzita výroby o približne 29 percent, teda na 317 gramov oxidu uhličitého (CO2) na kilowatthodinu. Rast podielu obnoviteľných zdrojov je už od roku 2015 hnaný veternou a solárnou energiou.
Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (apríl 2021)
Tie v minulom roku zabezpečili 20 percent celkovej produkcie elektriny. Vodné elektrárne a výroba energie z biomasy relatívne stagnujú. IEP konštatuje, že slnečná a vodná elektrina budú musieť ešte zrýchliť tempo rastu, aby EÚ dosiahla ciele stanovené v Európskej zelenej dohode.
Výroba elektriny z uhlia klesla na polovicu
Od roku 2015 klesla výroba elektriny z uhlia na polovicu, oproti roku 2019 o pätinu. Za minuloročným poklesom stojí čiastočne nižší dopyt po elektrine, ale aj nahrádzanie uhoľných zdrojov kolektormi a veternými turbínami. Výroba elektriny z plynu sa v rovnakom období znížila o štyri percentá.
Európska komisia schválila dánsky program pomoci výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov
Inštitút environmentálnej politiky je nezávislý analytický útvar pri Ministerstve životného prostredia SR. Jeho poslaním je poskytovať analýzy a prognózy v oblasti životného prostredia pre slovenskú vládu a verejnosť.