Na Slovensku sa chystá výstvavba LNG terminálu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LNG terminál
Foto: ilustračné, www.lngworldnews.com

Vybudovanie terminálu na skvapalnený zemný plyn v bratislavskom prístave by si malo vyžiadať zhruba 20 miliónov eur.

Slovensko by mohlo mať do štyroch rokov terminál pre skvapalnený plyn LNG. Postaviť ho plánuje v bratislavskom prístave európske zoskupenie hospodárskych záujmov Danube LNG. „V areáli existujúceho nákladného prístavu Bratislava sa plánuje vybudovať prístavné zariadenie, takzvaný plávajúci terminál LNG, s výtlakom plavidla na úrovni do päť tisíc ton,“ uvádza sa v investičnom zámere, ktorý už majú v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) k dispozícii slovenské orgány.

Prevádzka o štyri roky

Vybudovanie LNG terminálu by si malo vyžiadať zhruba 20 miliónov eur. V bratislavskom prístave sa na ploche viac ako 25 tisíc metrov štvorcových vytvorí komplexný prepravný a skladovací systém pre dodávky skvapalneného zemného plynu. S výstavbou slovenského terminálu LNG by sa malo začať o dva roky. Predpokladá sa, že o ďalšie dva roky by sa malo začať s prevádzkou terminálu. Na termináli by malo nájsť prácu 25 zamestnancov.

Budúcnosť LNG

Skvapalnený zemný plyn ako alternatívny zdroj paliva sa stal pre Európsku komisiu jednou z možností zníženia emisií skleníkových plynov z dopravy a ukončenia závislosti dopravy od ropy. Význam LNG potvrdzujú aj nedávne slová eurokomisára zodpovedného pre vznik Energetickej únie Maroša Šefčoviča. Podľa neho dodávky LNG do Európy by sa mali počas najbližších piatich rokov zvýšiť až o 50 %. Únia sa bude podľa Šefčoviča spoliehať najmä na dodávky LNG plynu z Kanady, USA, Austrálie a Kataru.

Súčasťou európskeho projektu

Bratislavský terminál LNG bude súčasťou projektu TEN-T (Trans-European Transport Network) pod záštitou Výkonnej agentúry pre inovácie a siete (INEA). Program TEN-T bol zriadený Európskou komisiou na podporu výstavby a modernizácie dopravnej infraštruktúry v celej Európskej únie. „Plné využitie skvapalneného zemného plynu si vyžaduje v EÚ vytvorenie priaznivého regulačného rámca a kritického množstva investícií do infraštruktúry. Pre tento účel bol v rámci vodnej cesty Rýn/Mása-Mohan-Dunaj zahájený projekt LNG Masterplan for Rhine-Main-Danube. Do projektu je zapojených viacero firiem a organizácií z 12 členských štátov EÚ,“ konštatuje sa v investičnom zámere.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať