Od nového roka bude proces EIA povinný aj na prieskumné vrty hlbšie ako 600 metrov.
Minister životného prostredia László Sólymos nechá preveriť geologický prieskum ložísk ropy a zemného plynu v Smilne, ktoré je súčasťou prieskumného územia Svidník, Medzilaborce a Snina, kde chce spoločnosť Alpine Oil and Gas uskutočniť prieskumné vrty až do hĺbky 1 500 metrov. „Inicioval som hĺbkovú kontrolu geologického prieskumu v Smilne, či držiteľ licencie postupuje v súlade s geologickým zákonom a povolením, ktoré sme mu vydali,“ povedal dnes novinárom minister. Pripomenul, že minulý týždeň nechal vypracovať právnu analýzu momentálneho legislatívneho stavu, podľa ktorej Ministerstvo životného prostredia (MŽP) nemôže žiadať od držiteľa licencie na prieskum, aby vykonal posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Na Slovensku totiž zatiaľ nepodliehajú prieskumné vrty posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, novela zákona to však od 1. januára budúceho roku mení a uskutočnenie EIA bude povinné aj na prieskumné vrty hlbšie ako 600 metrov. So zástupcami spoločnosti Alpine Oil and Gas sa Sólymos plánuje stretnúť a dohodnúť na ústretovom kroku. „Chcem ich požiadať, aby sami navrhli vykonanie EIA,“ dodal Sólymos s tým, že pocit bezpečia obyvateľov a ochrana životného prostredia sú prvoradé.
Počas desiatich rokov vykonávala spoločnosť Alpine Oil and Gas geofyzikálny prieskum bez nutnosti vŕtania v okresoch Svidník, Medzilaborce a Snina. Povolenie na prieskum mala do 31. júla, pričom MŽP schválilo predĺženie tohto povolenia o ďalších päť rokov. Nové povolenie sa vzťahuje na štyri prieskumné lokality, pričom geologické práce majú zahŕňať aj vrty do hĺbky takmer 1 500 metrov a čerpacie skúšky. Proti plánovaným vrtom sa postavili obyvatelia dotknutých obcí Smilno, Ruská Poruba a Oľka, ako aj majitelia pozemkov v daných obciach. Ľudia sa obávajú znečistenia vody škodlivými látkami, najmä chrómom, takisto straty vody, znečistenia pôdy ako aj devastácie životného prostredia.
Cieľom geologického prieskumu je zistiť alebo overiť existenciu ložísk nerastov, v tomto prípade ložísk ropy a horľavého zemného plynu. Každú žiadosť o takýto prieskum MŽP podľa Sólymosa dôkladne posudzuje v zmysle zákona. V súčasnosti je na Slovensku vyše 80 prieskumných území bez nutnosti posúdenia ich vplyvov na životné prostredie. „MŽP nemá informácie, že by počas týchto prieskumných vrtov bolo nejakým spôsobom poškodené životné prostredie,“ vyhlásil minister. Uviedol tiež, že ťažiarske spoločnosti za možnosť vykonávať prieskum platia obciam, na pozemkoch ktorých tento prieskum vykonávajú. Spoločnosť Alpine Oil and Gas podľa Sólymosa v posledných rokoch vyplatila dotknutým obciam asi 1,8 milióna eur.