Je zarážajúce, že výrobcovia zelenej elektriny po desiatich rokoch, kedy sa im spotrebitelia skladali na garantované zisky, sa teraz snažia lobovať proti zmene pri podpore zelenej elektriny. Takto pre portál vEnergetike.sk reagovalo ministerstvo hospodárstva na kritiku novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktorá má zaviesť takzvaný repowering.
Ide o mechanizmus, vďaka ktorému sa už dotovaným výrobcom zelenej elektriny predĺži lehota podpory z 15 rokov o ďalších päť rokov. Nedostanú však väčšiu podporu, s akou rátali a to sa niektorým výrobcom nepozdáva.
„Zmena ich o nič nepripraví. Výrobcov neukracujeme, iba im podporu rozpočítavame o päť rokov dlhšie, pričom sme pripravení prispieť im aj na rekonštrukciu ich zariadení,“ tvrdí ministerstvo.
Plánovali vypnúť zariadenia?
Jedným z dôvodov, prečo sa výrobcovia elektriny zo slnka stavajú proti novele môže byť podľa rezortu aj to, že viacerí z nich po 15 rokoch podpory svoje zariadenia plánovali jednoducho zavrieť.
„Slovensko by tak pripravili o úroveň podielu OZE v rámci energetického mixu, na ktorú sa odberatelia dlhé roky skladali,“ podotklo ministerstvo.
Zároveň ale dodalo, že je pripravené na diskusiu o prípadných zmenách v novele zákona, ktorú čaká počas nadchádzajúcej júnovej schôdze parlamentu druhé čítanie.
„Novela zákona je po prvom čítaní, rokovať o nej budú výbory ako aj plénum a preto nie je možné vylúčiť predloženie pozmeňujúcich návrhov,“ uviedlo pre portál vEnergetike.sk ministerstvo.
Akceptovali pripomienku zamestnávateľov
Štát mal na začiatku v úmysle sa dohodnúť s výrobcami zelenej elektriny na dobrovoľnom repoweringu. Ten by mal byť podľa schválenej novely v prvom čítaní pre zhruba 400 veľkých výrobcov zelenej elektriny povinný.
Dobrovoľný repowering na nedobrovoľný sa nakoniec podľa ministerstva zmenil na základe pripomienky Republikovej únie zamestnávateľov.
Repowering by mal byť dobrovoľný, šéf parlamentného hospodárskeho výboru sa obáva škôd pre štát
„Republiková únia zamestnávateľov v pripomienke zdôraznila potrebu riešiť finančné dosahy doterajšej podpory OZE na koncových odberateľov elektriny cez tarifu za prevádzkovanie systému,“ vysvetlil rezort hospodárstva.
Arbitráži sa neobávajú
Ministerstvo hospodárstva sa neobáva prípadných medzinárodných arbitráži zo strany výrobcov zelenej elektriny, ktorí nesúhlasia s povinným repoweringom.
Pripomína, že Ústavný súd SR v minulosti už potvrdil, že zákonodarca má možnosť zasiahnuť v danom regulovanom prostredí elektroenergetiky, pokiaľ neohrozí životaschopnosť investície.
Juris: Deregulácia cien energií bude postupná, vytvoríme aj regulovaný produkt
„Prípustné zásahy sú navyše vyvážené tým, že nastavené pravidlá podpory z OZE zaručujú výrobcom zisk, ktorý by v štandardnom trhovom prostredí nebol dosiahnutý. Vzhľadom na nastavenie jednotlivých parametrov ako aj stav prípravy cenovej vyhlášky ÚRSO v tomto momente nepokladáme medzinárodné arbitráže za reálnu hrozbu,“ dodalo ministerstvo.
Dve podmienky
Povinný repowering sa má týkať výrobcov zelenej elektriny, ktorí splnia dve podmienky.
V predchádzajúcom roku priemerná výška ich doplatku dosiahla najmenej 150 eur za megawatthodinu a celková výška doplatku v predchádzajúcom roku bola najmenej 75-tisíc eur. Pre ostatných výrobcov zelenej elektriny zostáva zachovaná možnosť dobrovoľného predĺženia podpory.
V prípade schválenia navrhovaných zmien môže ročná úspora v koncových cenách elektriny dosiahnuť 80 miliónov eur.