V Martine sa už môžu pýšiť „zelenou“ teplárňou. Martinská teplárenská (MHTH Martin) v súčasnosti modernizuje centrálne zásobovanie teplom.
Plnia dekarbonizačné kritéria EÚ
Tepláreň sa zameriava na optimalizáciu radenia zdrojov pri výrobe tepla a elektriny a spoľahlivú dodávku tepla obyvateľom mesta Martin a Vrútky.
„Všetky tieto postupné kroky v novodobej histórii martinskej teplárne prispeli k tomu, že už dnes technologicky plní dekarbonizačné kritériá EÚ zadefinované pre rok 2040, v rámci balíka opatrení Fit for 55. Ten má za cieľ znížiť emisie skleníkových plynov v horizonte roka 2030 aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990, „ uviedol riaditeľ závodu MHTH Martin Filip Ivaška. Už v súčasnosti martinský závod technologicky plní dekarbonizačné kritériá Európskej únie (EÚ) zadefinované pre rok 2040. V rámci ekologizácie, si spoločnosť prešla zásadnou rekonštrukciou výrobných zdrojov.
Domácnostiam zrejme zdražie ďalšia energia, za teplo si pre vyššiu DPH priplatia desiatky eur
Do prevádzky boli uvedené tri kogeneračné jednotky a štyri horúcovodné plynové kotly, ktoré spolu s existujúcim kotlom na biomasu tvoria súčasný mix výrobných zdrojov spoločnosti. Na základe modernizácie ukončila tepláreň v Martine v roku 2020 definitívne spaľovanie uhlia.
„Zelený“ cieľ
Od 1. mája 2022 sa Martinská teplárenská, a.s. stala súčasťou spoločnosti MH Teplárenský holding, a.s., ktorý vznikol zlúčením 6 štátnych teplární. V závode MHTH Martin bola v roku 2022 zrealizovaná denitrifikácia kotla na biomasu a inštalácia nového elektrostatického odlučovača.
Ako dodal Ivaška, jedným z významných nástrojov na dosiahnutie „zeleného“ cieľa je aj revízia smernice o energetickej efektívnosti, ktorá bola publikovaná v septembri 2023. Týka sa aj sústav diaľkového vykurovania a chladenia, a to tým, že definuje pojem „účinné centrálne zásobovanie teplom (CZT)“.
Smernica zároveň zavádza postupné sprísňovanie definície „účinného CZT“, teda minimálne limity na podiel tepla z kombinovanej výroby elektriny a tepla, obnoviteľných zdrojov a odpadného tepla. Cieľom v roku 2050 je využívať v sústavách CZT už iba obnoviteľné zdroje alebo odpadné teplo.
Dejiny teplárne
Dejiny teplárne v Martine sú úzko spojené s rozvojom Turca po druhej svetovej vojne. Prvá časť základov sa pri budovaní závodu vykopala v roku 1949. V tom období sa v Martine rozbiehala výstavba Závodov ťažkého strojárstva, gigantického priemyselného komplexu, čo prinieslo nebývalý príliv obyvateľstva. Pre obyvateľov sa začali stavať byty a sídlisková vybavenosť.
Vykurovacia sezóna v Prešove sa začína, spoločnosť upozorňuje odberateľov na otvorenie ventilov radiátorov
Projekt vysokovýkonného energetického zdroja, ktorý spracoval Energoprojekt Praha, pozostával z troch roštových kotlov a turbíny. V stredoslovenskom regióne išlo o vôbec prvú koncentrovanú formu výroby tepla, ktorá bola založená na produkcii pary. Výstavba začala v roku 1949, tepláreň však do skúšobnej prevádzky uviedli v polovici októbra roku 1954. Konkrétne prvý vysokotlakový kotol bol odovzdaný 29. októbra 1954. Závod MHTH Martin oslavuje v týchto dňoch 75. výročie začiatku výstavby prevádzky.
Po ukončení druhej etapy výstavby mal Martin taký zdroj energie, akým sa v tom čase mohli pýšiť len Bratislava a Košice. V rámci tretej etapy sa postavila najvyššia stavba v Martine – 165 metrov vysoký komín. Novodobá história teplárenskej výroby v Martine je spojená so zrušením štátneho podniku SSE Žilina, pod ktorý martinská tepláreň patrila. Transformácia na akciovú spoločnosť sa uskutočnila k 1. januáru 2002 a vznikla Martinská teplárenská, a. s.