V tomto roku by mala ropná a plynárenská skupina dosiahnuť EBITDA vo výše 2,4 mld. USD.
Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL dosiahla v deviatich mesiacoch tohto roka hrubý zisk (EBITDA) vo výške 2 miliardy amerických dolárov (USD). „Silné výsledky za tretí štvrťrok nám umožnia dosiahnuť alebo dokonca prekonať našu cieľovú EBITDU pre tento rok vo výške 2,4 miliardy USD,“ uviedol predseda predstavenstva skupiny MOL Zsolt Hernádi.
Ako informovala spoločnosť, divízia Upstream dosiahla v treťom štvrťroku výnosy vo výške 319 miliónov USD, čo predstavuje 70-percentný medziročný nárast vďaka rastúcim cenám ropy a zemného plynu. Priemerná denná produkcia uhľovodíkov bola v treťom štvrťroku na úrovni 108 300 barelov ropného ekvivalentu denne (boepd). „Rast produkcie v britskej lokalite Catcher takmer vyvážil vplyv obvyklých sezónnych výpadkov,“ dodala firma.
EBITDA divízie Downstream zostala aj napriek výrazne slabším rafinérskym a petrochemickým maržiam v treťom štvrťroku takmer bez zmien na úrovni 262 miliónov USD. „Slabšie marže počas štvrťroka z väčšej časti kompenzovala vyššia výroba a lepšie predajné marže niektorých produktov,“ doplnila firma.
Divízia služieb zákazníkom pokračovala v dvojcifernom raste vďaka dynamickému nárastu nepalivových marží a priaznivému trendu na trhu s palivami. Segment dosiahol rekordné maximum, pričom štvrťročné výsledky vo výške 147 miliónov USD predstavujú 11-percentný medziročný nárast. „Vďaka rýchlejšiemu zavádzaniu nepalivového konceptu stúpol počet zrekonštruovaných čerpacích staníc s konceptom Fresh Corner na 606 v porovnaní s 363 pred rokom,“ spresnila spoločnosť MOL. Divízia Gas Midstream dosiahla v treťom štvrťroku EBITDA vo výške 25 miliónov USD.
Skupina MOL je medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v maďarskej Budapešti. Aktívne pôsobí vo viac ako 30 krajinách. Zamestnáva 26 tisíc ľudí. V súčasnosti výrobnú činnosť realizuje v ôsmich krajinách. Aktíva slúžiace na vyhľadávanie prírodných zdrojov má v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dve petrochemické zariadenia. Má vlastnú sieť takmer dve tisíc čerpacích staníc v desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.