Komodity v tomto týždni otvorili rastom. Hlavnou príčinou je pohyb cien plynu, načo reagujú aj ostatné komodity ako emisné povolenky a následne elektrina. Emisné povolenky v ostatných dňoch pokračovali vo svojej klesajúcej trajektórii.
Po stagnácii a dosiahnutí maxím v druhej polovici mája sa do konca minulého týždňa prepadli približne o 9 eur. Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom Stredoslovenskej energetiky Marián Rosinec, je to prepad, ktorý pôsobí na ceny elektriny a tá ich s poklesom nasleduje.
Veľkoobchodné ceny plynu zostávajú v neistote
Ceny povoleniek začali podľa neho padať po tom, čo ich spotový nákup klesal s mohutnou výrobou z obnoviteľných zdrojov energií (OZE).
„Neskôr sa k tomu pridali expirácie opcií a v ďalšom to bola správa z trhu EUETS, kde ministri pre klímu EÚ schválili cieľ zníženia emisií skleníkových plynov o 90 % do roku 2040, ktorý bol navrhnutý Európskou komisiou začiatkom tohto roka,“ dodal Rosinec.
Ceny elektriny sa držia pod magickou hranicou, v nasledujúcich týždňoch ich ovplyvní aj veľmi neisté počasie
V dnešných dňoch veľkoobchodné ceny plynu zostávajú v neistote a zostávajú stále volatilné. Mierne ich rast podporilo podľa Rosinca krátkodobé zníženie tokov z Nórska súvisiaci s výpadkom nórskeho závodu Hammerfest. Ďalší rast cien plynu v Európe naďalej podľa neho podporuje rast cien v Ázii.
„Horúce teploty v niektorých častiach Ázie vrátane Japonska a Južnej Kórey sa predpokladám ešte viac prejavia v priebehu mesiaca júl v náraste dopytu po LNG a hrozí, že sa tlak na európske importy skvapalneného plynu zvýši. Napríklad aj také Thajsko zvýšilo nákup LNG a Egypt hľadá ako navýšiť LNG dodávky do krajiny,“ uviedol Rosinec.
Dovoz pravdepodobne vzrastie
Predpokladá sa, že dovoz skvapalneného zemného plynu v severnej Ázii vzrastie oproti minulému roku o 24 % a do roku 2030 dosiahne 242 miliónov metrických ton.
Dopyt nepokrytý zmluvami sa má podľa posledných informácii zdvojnásobiť. Väčšinu rastu bude ťahať Južná Kórea, keďže končiace dohody s Katarom sú v súlade s postupným vyraďovaním uhlia, ktoré podporuje vyššie spaľovanie plynu na výrobu elektriny. „Medzitým nezmluvný dopyt pevninskej Číny pravdepodobne zostane obmedzený napriek rastúcim potrebám LNG,“ podotkol Rosinec.
SEPS odvedie do štátneho rozpočtu takmer 46 miliónov eur
Na druhej strane podľa neho dodávky skvapalneného plynu, hlavne pre Áziu budú o niečo navýšené zo strany Ruska, kde Rusko spúšťa v predstihu arktickú trasu na LNG.
Tanker Eduard Toll je momentálne na ceste okolo Arktídy bez pevného cieľa, podľa údajov o sledovaní lodí zostavených agentúrou Bloomberg. Rosatom, ruská štátna jadrová korporácia a prevádzkovateľ severnej námornej cesty začiatkom minulého mesiaca uviedla, že letná a jesenná sezóna pre tranzit sa oficiálne začne 1. júla.
Aktuálny problém trhu s komoditami
Aktuálnym problémom pre trh s komoditami v Európe však podľa Rosinca zostávajú teploty s hodnotami nad dlhodobým normálom. Tieto zvyšujú dopyt po komoditách, hlavne ide o dopyt z klimatizácii. Je to stále však prevažne záležitosť krátkodobého trhu, kde v minulom týždni denný trh s elektrinou na Slovensku ukázal v niektorých hodinách ceny s úrovňami pri 300 eur.
Legislatívna smršť v energetike je potrebná, Holjenčík sľubuje spravodlivejšie a lepšie ceny elektriny aj plynu
Momentálne teploty v Európe klesli k dlhodobému normálu, avšak nie na dlho. Ďalšie predpovede ukazujú na konci tohto týždňa opätovný návrat do extrémov.
„Dobrou správou je, že disponibilita výroby elektriny z jadra v Európe v súčasnosti nie je ovplyvňovaná nedostatkom chladiacej vody, ako tomu býva v niektorých letných obdobiach. Veľkí dodávatelia z jadra v Európe, ako napríklad Nórsko a Francúzsko uvádzajú hodnoty z výroby na štandardných hodnotách, čo budeme radi aby zostalo počas celej letnej sezóny, kde tieto výkyvy často ovplyvňujú ceny aj u nás,“ uzavrel Rosinec.