Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) už má vydané územné rozhodnutie pre stavbu vodíkovej stanice v Trnave, mestskej časti Modranka. Pozostávať bude zo zariadení na výrobu, uskladnenie a výdaj vodíka.
Vodík tu bude vyrábať elektrolýzou, v pilotnej etape s jedným elektrolyzérom s maximálnou kapacitou 0,45 tony vodíka denne, čo by malo stačiť na natankovanie minimálne piatich autobusov.
Zelený vodík v autobusoch
Vodík by mohli v prípade záujmu dopravcov využívať aj nákladné vozidlá. Cieľom tohto projektu je podľa zverejneného zámeru zabezpečiť otestovanie všetkých parametrov spojených s výrobou zeleného vodíka a jeho využitia v doprave.
Deväť krajín v oblasti vodíkového sektoru vytvorilo „3 Seas Hydrogen Council" ako zástupcu pred inštitúciami EÚ
JESS má podpísanú dohodu o spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, jeho predseda Jozef Viskupič v minulosti deklaroval, že zelený vodík chce čo najviac využívať v autobusoch prímestskej dopravy. V prvej fáze by podľa neho malo v oblasti Trnavy, Hlohovca, Piešťan a Senice jazdiť 8 – 10 autobusov na vodíkový pohon.
Výrobná časť vodíkovej stanice
Vodíková stanica bude umiestnená v areáli logistického a skladovacieho areálu spoločnosti Empark. Jadrová a energetická spoločnosť ráta s výrobou zeleného vodíka, naviazaná by bola na obnoviteľný zdroj energie z fotovoltickej elektrárne, ktorá bude v Jaslovských Bohuniciach.
JESS postaví v Jaslovských Bohuniciach veľkú fotovoltickú elektráreň za viac ako deväť miliónov eur
Z rozhodnutia o umiestnení stavby vyplýva, že výrobná časť vodíkovej stanice bude mať rozmery zhruba 33 x 20 metrov. Výdajnú časť by okrem samotného stojana na tankovanie tvoril len prístrešok pre jeden pristavený autobus.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorá vznikla koncom roka 2009, je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS), ktorá vlastní 51-percentný podiel, a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 percent akcií. Základným poslaním spoločnosti JESS je pripraviť projekt vhodného typu jadrového zdroja, následne zabezpečiť jeho výstavbu a ekonomicky, efektívne a bezpečne vyrábať elektrickú energiu.