Európska komisia prijala opatrenia v oblasti bezpečnosti dodávok energie. Balík opatrení nás má pripraviť na celosvetovú transformáciu energetiky, ako aj na prípadné prerušenie dodávok energie.
Európska únia už má svoj ucelený balík opatrení v oblasti udržateľnej bezpečnosti dodávok energie. Európska komisia (EK) predstavila balík, ktorý nás má pripraviť na celosvetovú transformáciu energetiky, ako aj na prípadné prerušenie dodávok energie. „V stratégii energetickej únie, ktorú sme pripravili pred rokom, sme všetkým Európanom sľúbili dodávky bezpečnej, udržateľnej a konkurencieschopnej energie. Balík opatrení je zameraný na bezpečnosť našich dodávok energie, ale týka sa všetkých troch ambicióznych cieľov. Znížením našej energetickej náročnosti a lepším riadením dodávok z externých zdrojov prispejeme k splneniu nášho záväzku a k posilneniu stability na európskom trhu s energiou,“ uviedol podpredseda komisie zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Má sa zvýšiť transparentnosť trhu
Spomínaný balík, ktorý v utorok prijala EK a ktorý je jedným z piatich rozmerov pripravovanej Energetickej únie, obsahuje nariadenia o stratégii bezpečnosti dodávok plynu, rozhodnutie o medzivládnych dohodách v oblasti energetiky, stratégiu pre skvapalnený zemný plyn (LNG) a skladovanie plynu a stratégiu vykurovania a chladenia. V balíku opatrení sa stanovuje široká škála opatrení na posilnenie odolnosti EÚ voči prerušeniam dodávok plynu. Tieto opatrenia zahŕňajú zníženie energetickej náročnosti, zvýšenie výroby energie v Európe vrátane energie z obnoviteľných zdrojov, ďalší rozvoj dobre fungujúceho a plne integrovaného vnútorného trhu s energiou, ako aj diverzifikáciu zdrojov energie a dodávateľov energie a energetických trás. EK si od opatrení sľubuje, že sa zvýši transparentnosť na európskom trhu s energiou a solidarita medzi členskými štátmi.
Zavádza sa zásada solidarity
V nariadeniach o stratégii bezpečnosti dodávok plynu sa okrem iného konštatuje, že je nevyhnutné zlepšiť transparentnosť na trhu EÚ s plynom. Komisia navrhuje, aby sa pri navrhovaní opatrení v oblasti bezpečnosti dodávok prešlo od vnútroštátneho prístupu k regionálnemu prístupu. V návrhu sa okrem toho zavádza zásada solidarity medzi členskými štátmi s cieľom zabezpečiť dodávky energie pre domácnosti a pre základné sociálne služby, ako je napríklad zdravotná starostlivosť, v prípade, že by takéto dodávky boli ohrozené v dôsledku vážnej krízy.
Kontrola dohôd
Prijatým balíkom opatrení sa zavádza povinná kontrola medzivládnych dohôd podpísaných členskými štátmi EÚ a tretími krajinami. Kontrolu bude vykonávať EK, ktorá sa zameria na dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže a právnych predpisov v oblasti vnútorného trhu s energiou. Pred podpísaním takýchto medzivládnych dohôd budú musieť členské štáty v plnej miere zohľadniť stanovisko komisie.
LNG stratégia
Komisia zavádza aj stratégiu pre LNG. Cieľom je zlepšiť prístup všetkých členských štátov k LNG ako alternatívnemu zdroju plynu. Ústrednými prvkami tejto stratégie sú budovanie strategickej infraštruktúry s cieľom dobudovať vnútorný trh s energiou a určenie projektov, ktoré sú potrebné na ukončenie závislosti niektorých členských štátov od jedného zdroja energie.
Vykurovania a chladenie
Veľký dôraz kladie prijatý balík opatrení na tému vykurovania a chladenia budov a priemyslu. Na tieto činnosti ide až polovica spotrebovanej energie v EÚ. Navrhovaná stratégia vykurovania a chladenia sa zameriava na odstraňovanie prekážok eliminácie emisií uhlíka v budovách a priemysle. Okrem iného sa v nej zdôrazňuje, že väčšia energetická účinnosť a intenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie ovplyvnia energetickú bezpečnosť.