Využitie jadrovej energie spolu s obnoviteľnými zdrojmi by malo byť pilierom slovenského bezuhlíkového energetického systému.
Skonštatoval to v stanovisku deň pred hlasovaním Európskeho parlamentu o tom, či bude jadro a plyn považované za prechodne udržateľný zdroj energie predseda vlády Eduard Heger.
Dosiahnutie klimatickej neutrality
Podľa neho je predmetné hlasovanie kľúčové pre národné záujmy Slovenska. „Naplnenie celoeurópskeho cieľa dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 má moju plnú podporu. Je v našom záujme, aby sme zintenzívnili zelenú transformáciu, a to s využitím všetkých možných riešení,“ skonštatoval Heger.
Zdražovaním najviac zasiahnuté domácnosti by mohli od štátu dostať energetické šeky, tvrdí Heger
Vojna na Ukrajine podľa neho dodala zeleným cieľom novú dimenziu. „Hoci hrozba nedostatku plynu tlačí niektoré členské štáty späť k uhliu, avšak tento výkyv musí byť čo najkratší a nesmie spomaliť snahy o zelenú tranzíciu. Slovensko má práve vďaka jadru príležitosť vyhnúť sa návratu k uhliu,“ zdôraznil premiér.
Slovensko je na ceste k dekarbonizácii
Heger ďalej povedal, že je v pravidelnom kontakte s lídrami členských štátov Európskej únie a všetci majú rovnaký cieľ, ktorý ide v línii s Európskou zelenou dohodou.
„Naše štartovacie pozície sú však rozdielne. Tieto rozdiely nemôžeme ignorovať ak nechceme poškodiť našu ekonomiku a vystaviť slovenských občanov energetickej chudobe,“ doplnil predseda vlády.
Slovensko podľa neho chce ostať na ceste k dekarbonizácii, ale je nutné zaistiť energetickú bezpečnosť pre našich občanov. „Verím, že europoslanci tieto argumenty zohľadnia a hlasovaním podporia,“ dodal premiér.