- aktualizované 31. mája 18:00
Kľúčovým výsledkom summitu Európskej únie je prijatie šiesteho balíka sankcií, čím sa ukázala aj jednotnosť Európskej únie, keďže k sankciám sa pridalo aj Maďarsko. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to povedal počas tlačovej konferencie po skončení mimoriadneho samitu Európskej rady.
„Jedná sa o embargo na ruskú ropu a ropné produkty. Toto embargo postihne 90 percent ruského dovozu a má preto veľký význam. Slovensko má spolu s Českou republikou a Maďarskom dočasnú výnimku na ropovod Družba,“ vyhlásil premiér.
Investície a čas
Tiež ocenil, že partneri Slovenska v EÚ rozumejú, v akej situácii sa krajina nachádza, že je vo vnútrozemí bez prístupu k moru a ropu si nevie zabezpečiť iným spôsobom.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Priblížil, že súčasťou dohody je, že v prípade núdzovej situácie budú ostatné krajiny solidárne v dodávkach ropy a na Slovensko sa tak ropa dostane aj inak ako ropovodom Družba. „Vieme, že technológie, ktoré využívame, sú nastavené na ruskú ropu a ich premena bude potrebovať investície a čas,“ konštatoval.
Európska únia zakáže do konca roka 90 percent ruskej ropy. Súhlasila aj s dočasnou výnimkou?
Už predtým zdôraznil, že je rád, že sa mu podarilo presvedčiť aj maďarského premiéra Viktora Orbána, aby sankcie podporil.
Stretnutie s Macronom
Premiér priblížil, že súčasťou šiesteho sankčného balíka je aj odpojenie niektorých ruských bánk, napríklad aj banky Sberbank, od medzinárodného platobného systému SWIFT, tiež sa rozšíril sankčný zoznam o ďalšie osoby a sankcie postihnú aj ďalšie tri ruské médiá.
Heger: Peniaze, ktoré dávame za ruskú ropu a plyn financujú ruskú vojnu na Ukrajine
Predseda vlády okomentoval aj raňajšie stretnutie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, s ktorým diskutoval na viaceré témy, dominovala však energetika, keďže aj Francúzsko má vysoký podiel jadrovej energie, ktorá sa podieľa na výrobe elektriny.
„Rozprávali sme o tom, ako nám vedia pomôcť pri zabezpečení alternatívneho jadrového paliva,“ ozrejmil premiér.