Kde sa podel zdravý rozum, sedliacka česť, základné počty a skúška správnosti? Kde sme sa to všetci ocitli a prečo nikto nepočúva energetikov z RWE, že toto nie je cesta do raja? Pýtajú sa analytici z Dát bez pátosu v príspevku na sociálnej sieti Facebook.
Je to veľmi zlé a Nemci to vedia
Nemci podľa analytikov po 15 rokoch realizácie Green Dealu produkujú v lete podvečer pri výrobe elektriny 10-krát viac „sajrajtu“ ako susedné Francúzsko – presne 30-tisíc ton za hodinu, to je 300 vagónov v porovnaní s 30-timi francúzskymi.
Čína prekonáva svoje ciele, do roku 2025 zdvojnásobí kapacitu energie z vetra aj slnka
„Nie, Nemecko nie je zelené a nie je žiaden dôvod o tom nepísať, nehovoriť a nezdôrazňovať, že toto môže byť veľmi pochybná cesta, z ktorej sa nedá vrátiť,“ uviedli analytici s tým, že je to veľmi zlé a Nemci to vedia.
Priblížili aj situáciu zo stredajšieho večera, keď nefúkalo, nie je už ani dosť vody v riekach ako tesne po dažďoch a v tme ani solárne elektrárne nič neprodukujú. Ale stále podľa analytikov potrebujú 50 gigawattov elektrickej energie, lebo priemysel, chladiarne a mraziarne, v budovách vzduchotechnika a v domácnostiach práčky, umývačky riadu, zapnuté televízory a elektromobily.
DieselGate ako malicherný podvodík
„A tak Nemci spustili lignitové-uhoľné elektrárne a doplnili potrebné gigawatty produkciou elektriny z plynu, vyše 50 percent spotreby z uhľovodíkov a produkujú 10-krát viac CO2 pri výrobe kilowatthodiny elektriny ako susedné Francúzsko,“ opísali situáciu analytici.
Spotreba elektriny navyše podľa analytikov bude rásť, lebo „Nemci si kúpia elektrické autá, pichnú šnúru do zásuvky a ráno si pripnú zelený štvorlístok na sako s dobrým pocitom, že zachránili planétu a urobili dobrý skutok pre klímu. Šialené…“.
A problém nevyriešia inak, musia ho vyriešiť tak, ako v stredu večer, „v zálohe zostávajú uhoľné a plynové elektrárne a dnes večer ich spustili.“
Analytici si zaspomínali aj na kauzu DieselGate. „To bolo drobné neškodné klamstvo a malicherný podvodík oproti tomu, čo sa môže stať o 5 až 10 rokov, keď zas večer nebude svietiť slnko, v riekach a priehradách nebude dosť vody a vetrík nie-a-nie pofúknuť,“ uviedli.