Distribučná spoločnosť je podľa rozhodnutia okresného súdu povinná vrátiť výrobcovi elektriny zo slnečnej energie platby za prístup do distribučnej sústavy. Stredoslovenskí energetici sa odvolajú.
Poplatok za prístup do distribučnej sústavy, takzvaný G-komponent, má prvé súdne rozhodnutie. Okresný súd v Žiline rozhodol, že distribučná spoločnosť je povinná vrátiť výrobcovi elektriny zo slnečnej energie platby za prístup do distribučnej sústavy. „Máme radosť z toho, že aj týmto dôležitým rozhodnutím súdu v Žiline sa približujeme ostatným krajinám EÚ, ktoré férovým spôsobom podporujú obnoviteľné zdroje energie,“ uviedol advokát zastupujúci majiteľov „zelených“ zdrojov energií Pavol Poláček.
Spoločnosť Stredoslovenská energetika – distribúcia (SSE-D) s rozsudkom nesúhlasí a chce sa odvolať. „Analyzujeme rozsudok okresného súdu. Pripravujeme odvolanie voči tomuto rozsudku. Nazdávame sa, že máme dostatok ďalších argumentov, ktoré bude môcť súd vyššej inštancie v tejto veci posúdiť,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk hovorca SSE-D Miroslav Gejdoš.
Pred zhruba štyrmi rokmi Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zaviedol svojou vyhláškou platbu za prístup do distribučnej sústavy, spomínaný G-komponent. Vtedajší opoziční poslanci sa následne obrátili na ústavný súd. Tvrdili, že vyhláška zavádzajúca platbu G-komponent nezákonným spôsobom znižuje podporu, ktorá je výrobcom elektriny garantovaná zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov na obdobie 15 rokov v stabilnej výške. Nárok na túto podporu totiž považovali za vlastníctvo chránené ústavou aj európskym dohovorom.
ÚRSO podľa nespokojných poslancov zaviedol diskriminačné opatrenia pre výrobcov zo Slovenska voči zahraničným producentom, ktorí podobný poplatok neplatia. Okrem toho vytvoril aj prekážky pre domáci trh s elektrinou. Navyše, úrad mal zaviesť G-komponent nezákonným spôsobom.
Regulačný úrad všetky obvinenia výrobcov elektriny viackrát odmietol. Bývalý predseda ÚRSO Jozef Holjenčík vysvetľoval zavedenie G-komponentu aj Bruselu. Vo svojom liste ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajinách EÚ. Všetky kroky slovenského regulátora podľa neho robili s vedomím, že v nijakom prípade nie sú v rozpore s legislatívou Európskej únie, nie sú diskriminačné a nesmú a nebudú mať negatívny dopad na otvorenosť vnútorného trhu a proces jeho integrácie.