Francúzsko by mohlo mať v bývalom uhoľnom regióne Lorraine zásobu lacného plynu na približne 5 rokov, začiatok jeho produkcie však brzdia názorové rozdiely politikov. V pondelok o tom na základe údajov ťažobnej spoločnosti European Gas Limited informovala agentúra Reuters.
Paríž už pre potenciálne ekologické problémy zavrel dvere sľubnému projektu ťažby bridlicového plynu. Obdobné obavy pravdepodobne brzdia aj rozvoj ťažby tzv. uhoľného plynu, čo je metán, ktorý sa dá získať z uhoľných vrstiev umiestnených príliš hlboko na to, aby sa dali vyťažiť.
Ekologicky zmýšľajúci členovia vlády podporujú obnoviteľné zdroje energie a snažia sa znížiť závislosť krajiny od ropy a plynu, tradiční socialisti v snahe vytvoriť pracovné miesta preferujú lacné zdroje energie. Ako taký uhoľný plyn vidí aj francúzsky minister priemyslu Arnaud Montebourg. „Toto je plyn ‚made in France‘,“ povedal v januári novinárom a dodal, že takýto zdroj plynu by mohol zabrániť francúzskym energetickým spoločnostiam presúvať svoje aktivity mimo krajinu a premeniť Francúzsko na producenta plynu.
Hoci 58 jadrových reaktorov krajine dodáva 75 % elektriny, ktorú spotrebuje, všetok plyn sa do Francúzska dováža za podmienok drahých dlhodobých zmlúv o dodávkach s Nórskom, Holandskom, Ruskom a Alžírskom. Regulované ceny plynu pre domácnosti preto od roku 2008 stúpli približne o tretinu.
Ceny plynu v Európe sú celkovo asi trikrát vyššie ako v USA, kde za štyri roky naopak o polovicu zlacnel vďaka ťažbe bridlicového plynu. Uhoľný plyn tvorí približne 10 % americkej produkcie a jeho význam podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) bude počas najbližších 25 rokov rásť aj v krajinách ako Austrália, Čína alebo Kanada.
Francúzska ministerka pre energetiku a životné prostredie Delphine Bathoová však o jeho výhodách nie je presvedčená a nariadila previerku ekologických dopadov jeho ťažby. „Ešte stále nie je dokázané, že ťažba uhoľného plynu by mohla byť zisková,“ povedala novinárom. Podľa niektorých analytikov je však jej neochota projekt podporiť spôsobená obavou, že by tak umožnila ministrovi Montebourgovi neskôr opäť otvoriť otázku ťažby bridlicového plynu.