Premiér Robert Fico sa nevzdal myšlienky kúpiť od talianskeho Enelu aspoň časť jeho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach, ktorý je v súčasnosti na predaj.
Premiér Robert Fico sa stále nevzdal myšlienky získať naspäť nejakú časť predávaného 66-percentného podielu Slovenských elektrární. „Pokúsime sa pri Slovenských elektrárňach, pokiaľ to bude možné, nejaký podiel získať naspäť do rúk štátu a posilniť tak postavenie Slovenskej republiky v elektrárňach,“ povedal Fico na konferencii Bezpečná dodávka energií 2015, ktorú organizuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR v spolupráci so Slovenským jadrovým fórom. Štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel v spolupráci s poradenskou firmou KPMG v súčasnosti pracuje na analýzach. Tie majú posúdiť možnosti štátu navýšenia svojho 34-percentného podielu v elektrárňach. Zatiaľ nie je známe, kedy by mali byť analýzy hotové.
Komplikovaný partner
Predseda vlády znova vyzdvihol potreby podpory rozvoj jadrovej energetiky na Slovensku. „Členské štáty budú musieť mať možnosť zadefinovať si svoj energetický mix. Dnes každý vie, že bez jadrovej energetiky sa ťažko posunieme dopredu. My vieme aj stavať, aj odstavovať, aj odstraňovať následky havárií, ktoré sa stali niekedy v minulosti,“ dodal Fico, ktorý sa okrajovo dotkol aj témy dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Žiaľ dnes sme v situácii, keď 66 % Slovenských elektrární nie je v rukách Slovenskej republiky. Je to škoda, pretože máme komplikovaného partnera v takom ťažkom procese, ako je dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce,“ doplnil Fico.
Zabáva sa nad postojom Západu
V oblasti plynárenstva bude podľa premiéra dôležité dotiahnuť projekt plynovodu Eastring, ktorý by mal spájať slovenské Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou. Ide o projekt, s ktorým prišiel slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream. Predseda vlády znova kritizoval dohodu západných energetických firiem s ruským Gazpromom o výstavbe ďalšej vetvy plynovodu Nord Stream. „Ja už sa na tom výborne zabávam, pretože, ako nás tlačili do spätného chodu plynu na Ukrajinu. Čo všetko sme narozprávali Ukrajine, ktorá bola v podstate Svätá Zem, ktorá musí všetko dostať zo západu na východ, ako musí byť Ukrajina tranzitná krajina. Potom sa stretnú predstavitelia biznisu a povedia jednoducho, že nie, nie, pôjde to cez sever. A keď to otvoríte na zasadnutí Európskej rady, ako vážnu politickú tému, tak dostanete odpoveď – toto je biznis a nemá to nič spoločné s politikou,“ konštatoval Fico.