Európsky parlament a EÚ dosiahli dohodu, podiel energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 sa navýšil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obnoviteľné zdroje energie, veterná energia, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vyjednávači Rady Európskej únie (EÚ) a Európskeho parlamentu (EP) dosiahli predbežnú politickú dohodu o zvýšení podielu energie z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energií v Únii na 42,5 % do roku 2030, s dodatočným orientačným zvýšením o 2,5 %, ktoré by umožnilo dosiahnuť 45 %.

Ambicióznejšie ciele

K tomuto cieľu by mali prispieť všetky členské štáty. Rada o tom informuje prostredníctvom svojej webstránky s tým, že túto predbežnú dohodu teraz budú musieť podporiť obe inštitúcie.

Vyjednávači sa predbežne dohodli na ambicióznejších cieľoch pre jednotlivé odvetvia, konkrétne dopravu, priemysel, budovy a diaľkové vykurovanie a chladenie. Účelom čiastkových cieľov je urýchliť integráciu obnoviteľných zdrojov energie v odvetviach, kde sa zavádzajú pomalšie.

V oblasti dopravy dáva predbežná dohoda členským štátom možnosť vybrať si medzi záväzným cieľom znížiť do roku 2030 intenzitu skleníkových plynov v doprave o 14,5 % vďaka využívaniu obnoviteľných zdrojov energie alebo záväzným cieľom dosiahnuť do roku 2030 aspoň 29-percentný podiel obnoviteľných zdrojov energie v rámci konečnej spotreby energie v odvetví dopravy.

Obnoviteľné zdroje v doprave

V rámci podielu energie z obnoviteľných zdrojov dodávanej do odvetvia dopravy sa stanovuje záväzný kombinovaný čiastkový cieľ vo výške 5,5 % pre pokročilé biopalivá a obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu. V rámci tohto cieľa je tiež minimálna požiadavka na jednopercentný podiel obnoviteľných palív nebiologického pôvodu na obnoviteľných energiách dodávaných do sektoru dopravy v roku 2030.

Priemysel by mal zvýšiť využívanie energie z obnoviteľných zdrojov o 1,6 % ročne. Do roku 2030 by malo z obnoviteľných palív nebiologického pôvodu pochádzať 42 % vodíka používaného v priemysle a do roku 2035 by mal tento podiel dosiahnuť 60 %.

Dve podmienky

Dohoda tiež zavádza možnosť, aby členské štáty znížili podiel obnoviteľných palív nebiologického pôvodu v priemysle o 20 % za dvoch podmienok – ak národný príspevok štátu k záväznému celkovému cieľu EÚ zodpovedá očakávanému príspevku a ak podiel vodíka z fosílnych palív spotrebovaného v členskom štáte nie je vyšší ako 23 % v roku 2030 a 20 % v roku 2035.

Pre budovy stanovuje predbežná dohoda orientačný cieľ dosiahnuť v roku 2030 podiel energie z obnoviteľných zdrojov aspoň na úrovni 49 %. Ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov energie pre vykurovanie a chladenie by sa mali postupne zvyšovať, pričom záväzné zvýšenie na vnútroštátnej úrovni by malo do roku 2026 predstavovať 0,8 % ročne a v období 2026 až 2030 by to malo byť 1,1 %.

Minimálna priemerná ročná miera platná pre všetky členské štáty je doplnená o ďalšie indikatívne zvýšenia vypočítané osobitne pre každý členský štát.

Využívanie biomasy

Predbežná dohoda posilňuje kritériá udržateľnosti pre využívanie biomasy na výrobu energie s cieľom znížiť riziko neudržateľnej výroby bioenergie. Uplatňuje sa v nej kaskádový princíp, aby sa zabezpečilo, že biomasa sa bude využívať podľa jej najvyššej ekonomickej a environmentálnej pridanej hodnoty.

Dohoda zahŕňa aj zrýchlené postupy udeľovania povolení pre projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov energií. Cieľom je urýchliť zavádzanie obnoviteľných zdrojov v kontexte plánu REPowerEU, ktorého cieľom je dosiahnuť nezávislosť od ruských fosílnych palív.

Prevažujúci verejný záujem

Členské štáty by mali navrhnúť oblasti urýchleného využívania obnoviteľných zdrojov energie, v ktorých by projekty obnoviteľných zdrojov energií prešli zjednodušeným a rýchlym procesom udeľovania povolení. Zavádzanie obnoviteľných zdrojov energií sa bude tiež považovať za „prevažujúci verejný záujem“, čo by obmedzilo dôvody právnych námietok voči novým zariadeniam.

Predbežnú politickú dohodu najprv predložia na schválenie zástupcom členských štátov EÚ vo Výbore stálych predstaviteľov Rady a potom v EP. Následne bude musieť smernicu formálne prijať europarlament a potom aj Rada, aby ju mohli zverejniť v Úradnom vestníku EÚ a tak mohla nadobudnúť účinnosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)