Eurokomisia schválila na plynovod v Poľsku desiatky miliónov eur, dôležitú úlohu má pre celú EÚ

Plyn, EU
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia schválila investíciu viac ako 124 miliónov eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na programové obdobie 2014 – 2020 na vybudovanie 253 kilometrov dlhého úseku plynovodu medzi Leśniewicami v Mazovskom vojvodstve a Wronówom v Lubelskom vojvodstve v Poľsku. Referuje o tom oficiálny web Komisie.

Plynárenské prepojenie

Uvedený úsek je súčasťou viac ako 300 kilometrov dlhého plynovodu vedúceho z Gustorzyna do Wronówa. Predstavuje súčasť Severojužného koridoru vo východnom Poľsku, ktorý je dôležitou súčasťou širšieho systému plynárenských prepojení v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe.

Tento širší systém zahŕňa spojenie s Baltským potrubím a s terminálom na skvapalnený zemný plyn v meste Świnoujście, čo umožňuje zásobovanie oblastí v strednej a juhovýchodnej časti krajiny a prostredníctvom prepojovacích vedení export do susedných krajín – do Litvy, na Slovensko a Ukrajinu.

Energetická bezpečnosť

Projekt prispeje k energetickej bezpečnosti Poľska znížením závislosti krajiny od dovozu ruského plynu. Bude tiež hrať zásadnú úlohu pre celú EÚ tým, že zvýši bezpečnosť a diverzifikáciu dodávok plynu.

Zároveň prispeje k vytvoreniu integrovaného a konkurencieschopného trhu s energiami v súlade s cieľmi plánu REPowerEU. Očakáva sa, že projekt bude dokončený do decembra 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia