Slovensko by sa podľa Európskej komisie malo pozrieť na faktory, ktoré sú dôvodom vysokých sieťových poplatkov pri elektrine najmä pre priemyselných zákazníkov.
Slovensko by malo zvýšiť úsilie na zlepšenie fungovania trhu s energiami. Taký je odkaz Európskej komisie v rámci jej špecifických odporúčaní pre Slovensko, ktoré zverejnila v pondelok. Brusel tvrdí, že by sme mali najmä zvýšiť transparentnosť regulačného rámca a pozrieť by sme sa mali aj na faktory, ktoré spôsobujú vysoké sieťové poplatky pri elektrine najmä pre priemyselných zákazníkov.
Kroky ministerstva
Po efektívnejšej regulácii cien elektriny pritom už volá aj náš rezort hospodárstva, ktorý tak chce vytvoriť priestor pre zlacnenie elektriny aj pre priemyselných odberateľov. To je jeden z krokov, ako podľa ministerstva zvýšiť konkurencieschopnosť nášho hospodárstva. Ministerstvo ešte v apríli v stratégii hospodárskej politiky Slovenska dokonca vysoké koncové ceny energií pre priemysel, ktoré u nás dlhodobo patria medzi najvyššie v rámci únie, označilo za jeden z kritických problémov našej konkurencieschopnosti. Zamerať sa chce na zvýšenie efektívnosti podpory obnoviteľných zdrojov energií.
Koncová cena elektriny má šesť zložiek, z čoho jedna zložka, cena silovej energie, je neregulovaná. Ostatné reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Najvýznamnejšou regulovanou zložkou je podľa ministerstva tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá je zároveň zdrojom financovania schémy podpory obnoviteľných zdrojov.
Prudký nárast
Podľa rezortu to bol najmä jej nárast z 2,81 eura za megawatthodinu v roku 2008 na 19,88 eura a neskôr 16,02 eura za megawatthodinu v roku 2013, ktorý spôsobil, že regulovaná zložka vzrástla z 25 % v roku 2007 na súčasných približne 40 % percent zo sumárneho účtu za elektrickú energiu. Pre zníženie maloobchodných cien bude podľa ministerstva potrebné pokračovať v efektívnej regulácii prenosu a distribúcie a zamerať sa na zvýšenie efektívnosti podpory obnoviteľných zdrojov.
Pokračujte v prepájaní
Súčasťou odporúčaní Európskej komisie pre Slovensko v oblasti energetiky je aj pokračovanie v budovaní energetických prepojení s energetickými krajinami. A to vrátane prepojení s Ukrajinou na základe memoranda o porozumení z apríla tohto roka.