Európska únia investuje viac ako 1,1 miliardy eur do siedmich rozsiahlych inovatívnych projektov. Prostredníctvom grantov z Inovačného fondu podporí projekty, ktorých cieľom je uvádzať na trh prelomové technológie v energeticky náročných odvetviach a v oblastiach využitia vodíka, zachytávania oxidu uhličitého a energií z obnoviteľných zdrojov.
Informovala o tom v utorok Európska komisia (EK), podľa ktorej podpora smeruje do projektov v Belgicku, Taliansku, Fínsku, Francúzsku, Holandsku, Nórsku, Španielsku a vo Švédsku.
Veterné elektrárne majú podľa Galeka na Slovensku budúcnosť, ich výstavba sa oplatí
Vybrané projekty zahŕňajú širokú škálu odvetví, ktoré sú relevantné pre dekarbonizáciu rôznych sektorov európskeho priemyslu a energetiky. Cieľom projektu vo Francúzsku je napríklad zachytiť emisie, ktorým sa nedá vyhnúť pri prevádzke cementárne a časť CO2 následne geologicky uložiť v Severnom mori a časť pridať do betónu.
V Španielsku zase pracujú na premene nerecyklovateľného tuhého komunálneho odpadu na metanol, ktorý je kľúčovou chemickou látkou a nízkouhlíkovým palivom, informuje komisia.