Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok vyhlásil, že Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd, keďže EÚ je proti tomuto projektu.
Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd (South stream). V pondelok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Rusko by zároveň mohlo spolupracovať s Tureckom na vytvorení plynového uzla pre južnú Európu. Putin to povedal po rokovaniach s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Podľa Putina Rusko nemôže pokračovať v projekte Južný prúd, keďže proti je EÚ.
Spolupráca s Tureckom
Putin povedal, že Moskva zvýši dodávky plynu do Turecka a Rusko by mohlo s touto krajinou spolupracovať na vytvorení plynového uzla na hraniciach s Gréckom. Ukončenie projektu Južný prúd potvrdil aj šéf spoločnosti Gazprom Alexej Miller. „Projekt je uzavretý, je koniec,“ povedal Miller.
Plynovod pod Čiernym morom
Ruský Gazprom spoločne s tureckou firmou Botas postavia nový podmorský plynovod, ktorý povedie cez Čierne more do Turecka. Firmy už podpísali memorandum o výstavbe nového plynovodu. Nový plynovod bude mať kapacitu 63 miliárd metrov kubických, z čoho je 14 miliárd metrov kubických určených pre tureckých spotrebiteľov a približne 50 miliárd metrov kubických plynu dopraví plynovod na hranicu medzi Tureckom a Gréckom, kde bude zriadené odberné miesto. „Kompresná stanica Russkaya na území Krasnodar, ktorá je momentálne vo výstavbe, bude slúžiť ako východiskový bod potrubia,“ informovala spoločnosť Gazprom.
Bulharsko neodškodnia
Právo Európskej únie neumožňuje odškodniť Bulharsko za investície do zrušeného projektu výstavby plynovodu Južný prúd. Uviedla to v utorok Európska komisia (EK) po tom, čo Rusko oznámilo, že v projekte nebude pokračovať. „Z právneho pohľadu základ pre kompenzáciu neexistuje,“ uviedla hovorkyňa komisie Anna-Kaisa Itkonen. K výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Bulharsko počas leta oznámilo, že práce na svojej časti plynovodu zastavuje dovtedy, kým sa nevyjasní súlad projektu s právom Európskej únie.
Bol proti európskej legislatíve
Plynovod Južný prúd mal dopravovať ruský zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Mal však problémy s financovaním, keď zahraničné banky zaujali opatrný postoj pre sankcie EÚ voči Rusku. Projekt mal podľa odhadov stáť 40 mld. USD. Južný prúd tiež nevyhovoval európskej legislatíve, ktorá bráni energetickým firmám vlastniť prepravné trasy, ak ich používajú na prepravu vlastného plynu.
Slovenský eurokomisár hovorí o ďalších rokovaniach
Európska komisia (EK) bude pokračovať v rozhovoroch o plynovode Južný prúd 9. decembra, a to aj napriek tomu, že Rusko hovorí o tom, že tento projekt sa zastavuje. V utorok to uviedol podpredseda EK Maroš Šefčovič. „Komisia usporiadala viacero stretnutí s cieľom nájsť riešenia pre tento projekt, ktoré budú v súlade s legislatívou EÚ,“ povedal Šefčovič. Ďalšie stretnutie bude 9. decembra, doplnil Šefčovič.