Návrh zákona, ktorý má vyriešiť energetickú chudobu na Slovensku, pripravujú kresťanskí demokrati. Vláda sa na riešení chudoby zatiaľ nedohodla.
Otázka riešenia energetickej chudoby je čím ďalej, tým populárnejšia. Hlavne medzi našimi politikmi. Vláda sa začala zoznamovať s energetickou chudobou koncom minulého roka. Vtedy Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) v spolupráci s viacerými ministerstvami predstavil prvý materiál, ktorý mal hovoriť o riešení energetickej chudoby na Slovensku. Po tom, čo materiál prešiel búrlivým pripomienkovým konaním, sa ním začiatkom marca zaoberal vládny kabinet. Ten sa však na konkrétnom riešení energetickej chudoby nedohodol. Šancu prísť s konkrétnym riešením preto vidia ďalší politici.
Zachránia nás kresťanskí demokrati?
Návrh zákona, ktorý má vyriešiť energetickú chudobu na Slovensku, pripravuje strana KDH. „Pripravujeme návrh zákona o energetickej chudobe. Jeho cieľom je diferencovať domácnosti podľa ich príjmovej úrovne, a podľa toho nastaviť výšku regulácie cien všetkých energií, teda plynu, tepla a elektriny,“ povedal predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký z KDH. Podľa kresťanských demokratov musia nízkopríjmové domácnosti alebo dôchodcovia, ktorí sú v sociálnej alebo príjmovej tiesni, platiť za energie menej cez takzvané sociálne tarify. Tie by im mali umožniť získať dotované ceny za nevyhnutný objem energií. Viac detailov o pripravovanom návrhu zákona kresťanskí demokrati nezverejnili.
Ako to riešiť?
Vláda sa zatiaľ na konkrétnom riešení energetickej chudoby nedohodla. Rokovania, ako ju riešiť, začali nanovo. Hlavným problémom bol spôsob ako konkrétne riešiť energetickú chudobu. Navrhnuté boli dva spôsoby, a to buď cez špeciálnu tarifu, alebo cez sociálne dávky. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter sa skôr prikláňal k zavedeniu špeciálnej tarify. Dodávatelia energií však upozorňujú, že energetickú chudobu by mal riešiť štát cez svoju sociálnu politiku. Regulačný úrad je však presvedčený, že ochrana spotrebiteľov pred energetickou chudobou by mala byť postavená na previazaní sociálnej a energetickej politiky.
Druhý pokus
Regulátor znova predložil vláde materiál o riešení energetickej chudoby. Oproti pôvodnej verzii sú v ňom malé zmeny. „Materiál bol upravený na základe požiadavky ministerstva práce. Konkrétne sa vypustili úlohy určené pre ministerstvo, ako je napríklad vytvorenie systému monitoringu sociálne slabších skupín obyvateľstva či zabezpečenie účelnosti a adresnosti sociálnych dávok a príspevkov. Ďalej sa do materiálu doplnil vznik pracovnej skupiny za účasti všetkých zainteresovaných zložiek a sociálnych partnerov,“ uviedol regulačný úrad.
Definícia chudoby
Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky, ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 °C a v ostatných miestnostiach 18 °C. Najzraniteľnejšie sociálne skupiny sú práve skupiny s nízkymi príjmami. Doteraz neexistuje v rámci Európskej únie jednotná metodika, ako merať energetickú chudobu. Prevažuje však názor, že ide o stav, kedy náklady domácností na energie tvoria významný podiel disponibilného príjmu. S tým úzko súvisí aj riziko, že domácnosť môže byť odpojená od sústavy alebo siete. „Je predpoklad, že pomerne veľa domácností na Slovensku je ohrozených energetickou chudobou,“ upozorňuje regulačný úrad.