Tepelná elektráreň spaľujúca hnedé uhlie vydobyté na Hornej Nitre by mala byť v prevádzke aj po roku 2016, kedy začnú platiť prísnejšie environmentálne limity. Slovenské elektrárne totiž sľubujú, že v nováckej elektrárni stihnú dovtedy vykonať všetky potrebné rekonštrukcie.
Hnedouhoľné Elektrárne Nováky (ENO) budú vyrábať elektrinu aj po roku 2016, kedy začnú platiť nové environmentálne limity stanovené Bruselom. Slovenské elektrárne (SE) totiž sľubujú, že v nováckej elektrárni stihnú dovtedy vykonať všetky potrebné rekonštrukcie. „Samozrejme, sme zameraní na zlepšenie svojej výkonnosti v environmentálnej oblasti a zosúladenie sa s novými emisnými limitmi, platnými od roku 2016,“ reagovala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa SE Janka Burdová.
Začali pred troma rokmi
S rekonštrukciou tepelnej elektrárne v Novákoch začali Slovenské elektrárne v roku 2012. V tomto roku sa pripravila komplexná štúdiu realizovateľnosti, po ktorej nasledoval proces obstarávania. „V rámci štúdie realizovateľnosti boli zvažované rôzne dostupné technológie na zníženie vplyvu elektrárne na životné prostredie a splnenie vyšších environmentálnych štandardov,“ dodala Burdová. Koncom minulého roka vybrali elektrárne na základe výberových konaní dodávateľov.
Lepší vzduch
Po dokončení procesu obstarávania sa v súčasnosti začínajú samotné rekonštrukčné práce. Projekt rekonštrukcie a modernizácie sa bude týkať piatich technologických celkov – kotolne, odsírenia, strojovne, generátora a systému kontroly riadenia. „Modernizované technické zariadenia zabezpečia vyššie štandardy pre oxidy dusíka, oxidy síry a emisií častíc v zmysle smernice Európskej únie o priemyselných emisiách. Realizácia tohto projektu prispeje k zlepšeniu životného prostredia v regióne hornej Nitry,“ konštatovala Burdová.
Výška investície neznáma
Výšku investičných nákladov potrebných na obnovu Novák slovenský výrobca elektriny nechce konkretizovať. Začiatkom minulého roka však na konferencii v Ríme jeden z najväčších predstaviteľov talianskej spoločnosti Enel (66-percentný akcionár v SE – poz. red.) Carlo Tamburi uviedol, že Slovenské elektrárne investujú do svojich dvoch tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch zhruba 75 miliónov eur. Väčšia časť prostriedkov pritom mala smerovať do Novák.
Bez štátnej podpory
Slovenský dominantný výrobca elektriny mal s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) rokovať o uznaní nákladov spojených s modernizáciou nováckej elektrárni. Aspoň to koncom roka 2013 avizoval podpredseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček. Ako tieto rokovania dopadli, nie je jasné. Elektrárne v súčasnosti však avizujú, že do rekonštrukcie Novák investujú bez pomoci štátu. „Investujeme do projektu rekonštrukcie a modernizácie bez štátnej podpory,“ zdôraznila Burdová.
Záujmy štátu
Tepelná elektráreň v Novákoch je v podstate regulovaná štátom, ktorý má eminentný záujem na jej chode, keďže na výrobu elektriny v nováckej elektrárni je okrem iného závislých niekoľko tisíc baníkov. Elektráreň totiž vyrába elektrinu prostredníctvom nimi vydobytého hnedého uhlia na Hornej Nitre. Doteraz sa žiadna politická garnitúra neodvážila takto podporované slovenské baníctvo zrušiť, aj keď snahu o to bolo badať počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu.
Aj elektrinu aj teplo
Závod hnedouhoľnej Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch sa nachádza v blízkosti Nováckych uhoľných baní. Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečujú Elektrárne Nováky dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany ako aj pre priemyselné a iné organizácie. Elektrárne pracujú v elektrizačnej sústave v základnom a pološpičkovom režime.
Výstavba Elektrárne Nováky, časť ENO A, začala v roku 1949 a prvý z turbogenerátorov uviedli do prevádzky v roku 1953. Kombinovaný výkon ENO A je 78 megawattov. V rokoch 1963 až 1976 postavili štyri bloky ENO B, každý má výkon 110 megawattov a okrem hnedého uhlia v posledných rokoch prešli aj na spaľovanie drevnej štiepky. Svojím inštalovaným výkonom 518 megawattov predstavujú približne 9 % inštalovaného výkonu spoločnosti Slovenské elektrárne.