V dôsledku rekordných horúčav a sucha v juhozápadnej Číne údajne predĺžili prídely elektriny pre továrne. Predĺženie v provincii S‘-čchuan oficiálne neoznámili, ale čínske médiá o tom informujú s odvolaním sa na podrobné firemné vyhlásenie a vládne oznámenie pre spoločnosti.
„Napätá situácia“ dodávok energie v provincii „sa ešte zintenzívnila“, uviedol v pondelok Tencent News v správe, ktorá obsahovala fotografiu vládneho oznámenia. Firma LIER Chemical Co. zas v oznámení prostredníctvom burzy v meste Šen-čen uviedla, že jej zariadenia v Ťin-jang a Kuang-an dostali príkaz o predĺžení prídelov do štvrtka.
Šetrenie energie pre domy
Továrne v S‘-čchuane, ktoré vyrábajú procesorové čipy, solárne panely, automobilové komponenty a iný priemyselný tovar, museli minulý týždeň zastaviť alebo znížiť činnosť, aby šetrili energiu pre domy, keďže sa v dôsledku horúčav dosahujúcich až 45 stupňov Celzia zvýšil dopyt po klimatizácii. Administratívne budovy a obchodné centrá vypli elektrinu, výťahy aj svetlá.
Využívanie klimatizácie navyšuje spotrebu elektriny najmä na juhu Európy, vysoké teploty sú však už aj u nás
V Šanghaji spoločnosť Tesla a štátny výrobca áut minulý týždeň zastavili výrobu v dôsledku narušenia dodávok komponentov zo S‘-čchuanu, informovala šanghajská samospráva. V megameste Čchung-čching, ktoré je na úrovni provincie a susedí s S‘-čchuanom, podľa vysielateľa CCTV tiež dostali niektoré nákupné centrá príkaz zatvoriť na väčšinu dňa a znížiť tak dopyt po elektrine, pričom otváracie hodiny majú len od 16:00 do 21:00.
Najhoršie sucho a teplo
Sucho a teplo počas tohtoročného leta je podľa čínskej vlády najhoršie od začiatku vedenia záznamov o zrážkach a teplotách v roku 1961. V S‘-čchuane je sucho o to horšie, že provincia získava 80 percent jej energie z vodných elektrární.
Ak sa provincia otvorí relatívne skoro, národný dopad na hospodárstvo bude podľa ekonómov obmedzený, pretože predstavuje len štyri percentá čínskej priemyselnej produkcie.
Škody na úrode
Horúčavy a sucho spôsobili požiare krovia na okraji Čchung-čchingu, ktoré si vyžiadali evakuáciu viac ako 1 500 obyvateľov a mobilizáciu zhruba 5 000 civilných a vojenských pracovníkov, informovala agentúra Sin-chua.
Okrem toho nepriaznivé podmienky spôsobili škody na úrode a zníženie hladín riek vrátane veľtoku Jang-c’-ťiang, čo narušilo nákladnú dopravu a spôsobilo zníženie dodávok elektriny z hydroelektrární. Štátne médiá informovali, že sa vláda pokúsi ochrániť jesennú úrodu obilia, ktorá predstavuje 75 percent ročného celkového množstva v Číne, takzvaným osievaním mrakov, teda vypúšťaním chemikálií do oblakov za účelom tvorby dažďa.