Ropa stratila za uplynulý obchodný týždeň viac ako dve percentná a klesla na trojtýždenné minimá, keď benchmark WTI zatváral pod 74 dolármi a zmes Brent pod 76 dolármi. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, na trhu aktuálne prevažujú obavy z globálneho rastu protekcionizmu v zahraničnom obchode, ktorých spúšťačom je slovník amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánovanom uvalení ciel voči hlavným obchodným partnerom.
„Tieto hrozby sa cez víkend stali aj skutočnosťou, keď Biely dom uvalil 25-percentné clá na dovozy z Mexika a Kanady (kanadské energetické zdroje budú mať 10- percentné clo) a 10-percentné dovozné clá na čínske tovary. Obchodníci sa obávajú, že obchodná vojna by mohla viesť k spomaleniu globálneho ekonomického rastu a teda aj dopytu po rope,“ doplnil Pánis.
Trump kritizuje veternú energiu, odmieta podporovať „veľké, škaredé mlyny"
Ako dodal pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, rizikom pre rast cien ropy, napriek snahe prezidenta Trumpa o pokles jej ceny, sú aj zvýšené riziká prerušenia dodávok v dôsledku zahraničnej politiky. Sankcie voči Rusku, zastavenie nákupov venezuelskej ropy a maximálny tlak na Irán zvýšia geopolitickú rizikovú prémiu a efekt by mohli znásobiť snahy doplnenia strategických zásob ropy.
Zdražovanie ropy sa zastavilo, môžu za to aj vyjadrenia staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa
„Tým by sa zvýšil dopyt po rope a ceny by adekvátne reagovali rastom. Preto je v súčasnej situácii pravdepodobnejším scenárom krátkodobý rast cien ropy, a to až do doby zvýšenia amerických tlakov na nárast produkcie krajín OPEC+. Volatilita cien však môže byť veľká a trh bude vnímať citlivo každú novú informáciu,“ konštatoval Boháček.