Ceny benzínu aj nafty by mali naďalej stagnovať. Kedy by mohli podľa analytika stúpnuť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa nemali v najbližších dňoch výrazne meniť. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladajú slovenskí analytici.

„Vzhľadom k stagnácii cien ropy v ostatných dňoch predpokladáme, že ani ceny palív sa nebudú v najbližšom čase zásadne meniť. Najpredávanejší 95-oktánový benzín by mal zotrvať pod 1 eurom a 65 centami a nafta by sa mala pohybovať mierne nad 1 eurom a 50 centami,“ povedal pre agentúru SITA analytik J&T banky Stanislav Pánis.

Rast očakáva na konci mesiaca

Ceny palív na domácich čerpacích staniciach by mali podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka naďalej skôr stagnovať.

„Aj keď pri pohľade na veľkoobchodné ceny v Rotterdame možno očakávať ešte istý pokles. Silnejší rast je pravdepodobný neskôr počas mesiaca, keď by cena ropy mala rásť pri posunutom štarte letnej motoristickej sezóny v USA i v Európe,“ dodal Boháček.

Ceny palív na domácich čerpacích staniciach v 18. týždni tohto roka zostali stabilné, keď sa natural 95 oktánový benzín v priemere predával za 1,66 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu zostala na 1,876 eura za liter. Cena nafty sa medzitýždenne rovnako zmenila minimálne a jeden liter sme zakúpili v priemere za 1,541 eura za liter.

Pomohol ústup konfliktu

Ceny ropy sa v minulom týždni stabilizovali v úzkom koridore. Európsky benchmark Brent sa konsolidoval v okolí 83 dolárov a americká ropa WTI sa príliš nevychýlila od méty 78 dolárov.

Ústup geopolitického napätia na Blízkom východe začiatkom mája prestal tlačiť podľa Pánisa na ceny ropy nahor.

Negatívne na ropu pôsobilo zverejnenie série horších ako očakávaných amerických makrodát v ostatných dňoch, ktoré vyvolávajú otázniky nad dynamikou rastu miestnej ekonomiky.

„Najmä keď bude menová politika americkej centrálnej banky uvoľňovaná len pozvoľne vzhľadom k lepkavosti inflácie. Na druhej strane k výraznejšiemu poklesu bránili komodite aprílové štatistiky jej zvýšeného dovozu do Číny, čo by mohlo naznačovať robustný dopyt. Navyše, Ukrajina pokračovala v dronových útokoch na ruskú rafinačnú infraštruktúru v kalužskej oblasti,“ konštatoval Pánis.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav PánisTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankJ&T BANKA